אנדלוסיה

אנדלוסיה היא המחוז האוטונומי החולש על דרום ספרד ונחלק לשמונה נפות: אלמריה, קדיס, קורדובה, גרנדה, אואלבה, חאן, מלגה וסביליה. בירת אוטונמיית אנדלוסיה היא העיר סביליה. אנדלוסיה גובלת באוטונומיות אקסטרמדורה וקסטיליה ולאון מדרום, במזרחה שוכנת מורסיה, ממערבה פורטוגל והיא יושבת אל הים התיכון וכן האוקיינוס האטלנטי. אנדלוסיה נחשבת לאחד המחוזות ה"ספרדיים" ביותר, ששמה נקשר עם ריקוד הפלמנקו, עם מלחמות השוורים ומטעי הזיתים ועם האופי הספרדי הים-תיכוני. אנדלוסיה היא אכן חבל מרתק לטיול ויש בה עושר הן מבחינה תרבותית והן מבחינת הנופים והטבע. באנדלוסיה אפשר לעשות סקי במורדות הסיירה נבאדה או לנפוש בחופים הזהובים, לסייר בערים העתיקות ובכפרים הלבנים או לטייל במשך ימים בשמורות הטבע הרבות שבחבל יפהפה זה.
 


 
ערי אנדלוסיה
הערים באנדלוסיה משקפות את מהלכי ההיסטוריה של האזור בשלל אתרים, מבנים ומנהגים. סביב המונומנטים האדירים הקשורים לאיסלם, ליהדות ולנצרות, מתקיימים בערי אנדלוסיה חיי היומיום בשצף ובכל אחת מהן אפשר ליהנות ממסעדות, ברים, הופעות, אירועי תרבות ופסטיבלים לאורך כל השנה. מומלץ לשלב ביקור בכמה מהערים – ההגעה מעיר לעיר נוחה ברכב וגם בתחבורה ציבורית. 
 
תקציר אתרים ואטרקציות בערי אנדלוסיה:
 
 • סביליה: הקתדרלה, הריאל אלקזאר, פלאסה דה אספניה, הרובע היהודי, מופעי פלמנקו
   
 • גרנדה: האלהמברה, רובע אלבאיסין, קפייה ריאל (הקפלה המלכותית), סיבוב טפאסים
   
 • מלגה: הקתדרלה, התיאטרון הרומי, מוזיאון פיקסו, האלקסאבה (המבצר), השוק העירוני
   
 • קורדובה: בית הכנסת העתיק, הגשר הרומי, המסקיטה, המוזיאון לארכאולוגיה, סיור פסלים
   
 • חאן: החמאם, הקתדרלה, מבצר סנטה קטלינה, המוזיאון למלאכות יד, מוזיאון הפרובינציה (Museo Provincial)
   
 • קדיס:  התיאטרון הרומי, קתדרלת קדיס, מוזיאון קדיס, סיור כיכרות, יין צונן ומאכלי ים בחוף לה ויקטוריה
 

פארקים לאומיים ושמורות באנדלוסיה

באנדלוסיה מגוון רחב של חי וצומח ואזורים גאוגרפיים שונים – הרים, חופים, ביצות ומישורים. חובבי הטבע והטרקים ימצאו באנדלוסיה אפשרויות רבות לטיולים. 
 • פארק דוניאנה (Doñana)
  זהו אחד מ-14 הפארקים הלאומיים של ספרד והוא בעל חשיבות רבה. הוא מהווה תחנת מעבר לעופות נודדים וכן אזור מחייה קבוע למינים רבים של בעלי חיים, ביניהם הלינקס האיברי הנמצא בסכנת הכחדה. הפארק מאופיין במערכת אקולוגית יבשתית-ימית ויש בו מלחות, ביצות ודיונות. הביקור בפארק מומלץ במיוחד לצפרים.
   
 • פארק סיירה נבאדה  (Sierra Nevada)
  עוד אחד מ-14 הפארקים הלאומיים. הפארק כולל מערכת הרים גבוהים, ביניהם ההר הגבוה ביותר בספרד היבשתית הנקרא מולאסן (3,482 מטרים). הפארק פעיל בכל עונות השנה: בחורף יש בו אתרי סקי, ובקיץ הוא יעד נפלא לטיולים שיכולים להימשך גם כמה ימים. בפארק ישנן בקתות הרים לשימוש המטיילים.
   
 • שמורת הטבע קאסורלה  (Cazorla)
  שמורת קאסורלה היא השטח המוגן הגדול ביותר בספרד כולה. האזור מאופיין בגבעות וכל שטחו בגובה של מעל 600 מטרים, והוא זרוע יערות אורן. השמורה חשובה בעיקר בשל מגוון החי והצומח שבה: יותר מ-51 מיני יונקים, 185 מיני ציפורים ו-21 מיני זוחלים. קאסורלה היא המקור של שני נהרות גדולים, נהר הגוודלקיביר ונהר סגורה. בשמורה אינספור שבילי הליכה לכל הרמות בהם אפשר לטייל במשך כמה שעות עד כמה ימים.
 

מתי לטייל באנדלוסיה?

מזג האוויר באנדלוסיה משתנה מאזור לאזור. בשיא הקיץ, בחודשים יולי-אוגוסט, אפשר לבלות על חוף הים או בהרים הגבוהים, אך בערים בפנים אנדלוסיה כמו סביליה וקורדובה המעלות עשויות להגיע ל-40 ואף יותר. בחורף, הטמפרטורות צונחות ובמקומות מסוימים, כמו גרנדה, אף יכול לרדת שלג. העונות המומלצות ביותר לטיול באנדלוסיה הן האביב והסתיו – הטמפרטורות נוחות והמוני התיירים המגיעים בקיץ אינם.