תחבורה בברצלונה

רוב התחבורה בברצלונה מנוהלת על ידי חברת TMB והיא יעילה מאוד. תחבורה בברצלונה כוללת את המטרו המעולה, אוטובוסים, רכבות, מוניות, אופניים להשכרה, אוטובוס תיירים, רכבל וחשמליות. בעיקרון, התחבורה הציבורית נוחה יותר מאשר התניידות ברכב שכור בעיר, אך מי שרוצה לצאת גם ליעדים מחוץ לעיר כדאי לשקול את האפשרות. לפני שמגיעים לברצלונה, כדאי לבדוק איזה כרטיס הכי משתלם לקנות לתחבורה הציבורית.

כרטיס לכל התחבורה הציבורית כולל הנחות לאתרים ומופעים – Barcelona City Card

בדרך כלל, משתלם מאוד לקנות כרטיסים כוללים, המשלבים נסיעה חופשית באוטובוסים ובמטרו וגם כניסה לאתרים שונים בעיר. "כרטיס ברצלונה" הוא כרטיס כזה, המקנה נסיעות ללא הגבלה בתחבורה ציבורית והנחות למוזיאונים, אירועי תרבות, חנויות ומסעדות. הכרטיס תקף ליום אחד עד כמה ימים. אפשר לרכוש את הכרטיס בברצלונה עצמה, או באינטרנט: לרכישת כרטיס ברצלונה – מומלץ

מנמל התעופה לברצלונה ובחזרה

נמל התעופה הראשי של ברצלונה נקרא אל פראט El Prat, והוא נמצא מרחק של כ-15 ק"מ מחוץ לעיר.
במוניתעלות הנסיעה מנמל התעופה לעיר או להפך נע סביב 25-35 יורו, בתלות בשעה, במספר הנוסעים ובמספר המזוודות. בשעות עומס – בוקר ואחר צהריים, יש להביא בחשבון את התנועה. זמן הנסיעה מנמל התעופה למרכז העיר הוא כ-25 דקות, אך עשוי להתארך בגלל עומסי תנועה.
באוטובוס – שירות האוטובוסים של נמל התעופה נקרא אארובוס (Aerobus). הכרטיס עולה 5.65 יורו לכיוון, או 9.75 הלוך ושוב. האוטובוס עוצר בפלאסה קטלוניה ובפלאסה אספניה ומשך הנסיעה כ-35 דקות. האוטובוס יוצא כל 5-20 דקות במהלך היום ופועל משש בבוקר עד אחת בלילה. מידע נוסף באתר אאורבוס.
ברכבת - חברת הרכבות רנפה (RENFE) מפעילה קווים מנמל התעופה לתחנות רכבת מרכזיות בברצלונה, כמו סאנטס. משם אפשר להמשיך במטרו לכל היעדים בעיר. השירות פועל משש בבוקר עד 11 בלילה, בתדירות של רכבת כל חצי שעה בממוצע. מידע נוסף באתר RENFE
ברכב שכור - ברצלונה היא עיר שנוח וקל להתנייד בה גם ללא רכב צמוד. מי שמעדיף לשכור רכב, יכול לעשות זאת מראש באיטרנט או אף עם ההגעה לנמל התעופה. הנסיעה לכיוון ברצלונה פשוטה למדי ואורכת כ-20 דקות. 

תחבורה בתוך ברצלונה

התחבורה בתוך ברצלונה נוחה מאוד, אפשר לשלב בין מטרו, לאוטובוס, לאופניים וכמובן – הליכה ברגל. כל אלו יכולים להחליף בקלות רכב צמוד ואף להקל על ההתניידות בעיר.

מטרו בברצלונה

רשת הרכבת התחתית (מטרו) בברצלונה היא טובה מאוד ויעילה, כאשר כמעט כל הטרקציות והאתרים בעיר נמצאים ליד תחנת מטרו אחת או יותר. בכל תחנת מטרו יש מפה של הקווים, אך מומלץ גם להצטייד במפה קטנה משלכם. מומלץ להכיר מעט את הקווים לפני הנסיעה, באתר הרשמי של חברת TMB המפעילה את רוב הקווים בשירות. שלושה קווי מטרו מופעלים על ידי חברה אחרת, FGC המפעילה גם רכבות לאזורים מחוץ לברצלונה.

קווי המטרו: ברשת המטרו ישנם 11 קווים, 8 מופעלים ע"י TMB ושלושה ע"י FGC.

L1 – הקו נוסע מתחנת Hospital de Bellvitage לתחנת Fondo. זהו קו מרכזי שעובר בתחנות חשובות כמו פלאסה קטלוניה.
L2 - 
הקו נוסע מתחנת Paral-lel לתחנת Pep Ventura
L3 - הקו נוסע מתחנת Zona Universitaria לתחנת Trinitat Nova. קו זה עובר בתחנות חשובות כמו סאנטס (קישור לרכבות בינעירוניות) ואספניה.
L4 - הקו נוסע מתחנת La Pau לתחנת Trinitat Nova. 
L5 - הקו נוסע מתחנת Cornella Centre לתחנת Vall d'Hebrom. קו זה מגיע לתחנת סאנטס וכן לתחנת סגרדה פמיליה, למי שרוצה לבקר באתר.
L6 - הקו נוסע מתחנת Pl. Catalunya לתחנת Reina Elisenda (קו של FGC).
L7 - הקו נוסע מתחנת Pl. Catalunya לתחנת Av. Tibidabo (קו של FGC). 
L8 - הקו נוסע מתחנת Pl. Espanya לתחנת Moli Nou Ciutat Cooperativa (קו של FGC)
L9 - הקו נוסע מתחנת La Sagrera לתחנת Can Zam
L10 - הקו נוסע מתחנת La Sagrera לתחנת Gorg
L11 - הקו נוסע מתחנת Trinitat Nova לתחנת Can Cuias

סוגי כרטיסים ומחירים: ישנם סוגים רבים של כרטיסים שאפשר לרכוש לנסיעה במטרו. למי שמתכוון לבלות בעיר כמה ימים ולהשתמש הרבה בתחבורה ציבורית, מומלץ לרכוש את כרטיס ברצלונה המקנה נסיעה חופשית ברוב התחבורה הציבורית. 
כרטיס בודד לנסיעה במטרו עולה 2 יורו. מי שמתכוון לנסוע רק במטרו, יכול לרכוש כרטיסים לנסיעות חופשיות לפי מספר ימים. העלות: החל מ-12.80 יורו לכרטיס חופשי ליומיים, ועד 28 יורו לכרטיס חופשי לחמישה ימים. יש הרבה סוגים של כרטיסי חופשי-חודשי, שמחירם תלוי בגיל וכן באזורים הרצויים, המחולקים לשישה לפי מרחק מהמרכז. למי שמתכוון להשתמש באמצעי תחבורה נוספים כמו אוטובוס וטראם, מומלץ לקנות כרטיס משולב. המחירים מתחילים ב-6.95 יורו ליום אחד ולאזור אחד (רוב התיירים בברצלונה לא זקוקים ליותר מאזור 1), ועד 135 יורו לכרטיס לשלושה חודשים המתאים בעיקר לאלו שבאים ללמוד בעיר. בעזרת קצת תכנון מראש אפשר לחסוך הרבה כסף!
שעות פעילות: המטרו פועל בדרך כלל מחמש בבוקר ועד אחת בלילה. כמה קווים מפסיקים את פעילותם בחצות. מכיוון ששעות הפעילות נתונות לשינויים, יש להתעדכן בזמן שרוכשים את כרטיסי הנסיעה.

אוטובוס בברצלונה

הדרך הקלה ביותר להגיע ממקום למקום היא במטרו, בגלל הזיהוי הפשוט של התחנות, אך גם נסיעה באוטובוס יכולה להיות חוויה מהנה, ובדרך זו אפשר גם לראות את העיר כשנוסעים מאתר לאתר. למי שמגיע לברצלונה לזמן קצר, כדאי לשקול את אוטובוס התיירים.

אוטובוס תיירים בברצלונה – האוטובוס עובר באתרים המעניינים והיפים בעיר, אפשר לרדת איפה שרוצים ולעלות על אוטובוס אחר בהמשך. היתרון הוא שלא צריך למצוא את הדרך לכל אתר וגם הכרת העיר במהלך הנסיעה. ישנם שלושה אוטובוסים שונים: אדום, כחול וירוק – כולם בעלות של כרטיס אחד. האוטובוס עובר בלב העיר העתיקה, בסגרדה פמיליה, פארק גואל, איצטדיון קמפ נואו, מונטז'ואיק ועוד. בקניית כרטיס לאוטובוס מקבלים הנחות והטבות למגוון אתרים ואטרקציות בברצלונה. לפרטים נוספים, היכנסו לאתר של אוטובוס התיירים בברצלונה
סוגי כרטיסים ומחירים: המחיר תלוי בגיל הנוסע ובמספר ימי הנסיעה. כרטיס ליום אחד: 24 יורו למבוגר, 14 יורו לגילאי 4-12 (מתחת לגיל 4 בחינם).
כרטיס ליומיים: 31 יורו למבוגר, 18 יורו לגילאי 4-12.
שעות פעילות: בין 9:00 ל-9:30 בכל תחנה שהיא, ועד 19:00 בחורף או 20:00 בקיץ. התדירות נעה בין 5 ל-25 דקות, תלוי בעונה.

רשת האוטובוסים בברצלונה -השימוש באוטובוסים בברצלונה מעט פחות נוח מהשימוש במטרו, מכיוון שהמערכת מסופעת וישנם הרבה קווים. האוטובוסים היעילים ביותר לתיירים הם האוטובוסים האדומים, גם הם מופעלים על ידי חברת TMB והם מכסים את כל אזור מרכז ברצלונה ומגיעים לכל האתרים המרכזיים. הרבה קווים עוברים בתחנות עיקריות כמו פלאסה קטלוניה, פלאסה אספניה ומתחברים לתחנות רכבת מרכזיות כמו סאנטס. אם אתם מתכננים לנסוע באוטובוסים, סביר להניח שתרכשו כרטיס משולב הכולל גם את המטרו, זה יעיל ומשתלם מאוד. למידע נוסף על רשת האוטובוסים בברצלונה, הכנסו לאתר חברת TMB
שעות פעילות: באופן רגיל האוטובוסים פועלים מ-5:30 בבוקר ועד 22:00 או 23:00 בלילה, תלוי בקו.

אוטובוס טיביבוס (Tibibus) - זהו אוטובוס מיוחד המאפשר הגעה נוחה לפארק טיבידבו. לאוטובוס שני קווים: T2A: יוצא מפלאסה קטלוניה לכיוון טיבידבו. T2B: יוצא מסאנט ג'ניס (Sant Genís) לכיוון טיבידבו.
מחיר הכרטיס: כ-2.80 יורו. המחיר משתנה מעת לעת.
שעות פעילות: האוטובוסים מתחילים את הפעילות ב-10:30, בהתאם לפתיחת שערי פארק טיבידבו. האוטובוסים יוצאים בתדירות של כ-20 עד 30 דקות, ומפסיקים את פעילותם כחצי שעה לפני סגירת שערי הפארק.

חשמלית בברצלונה

בברצלונה כמה קווי חשמלית שיכולים להוות כלי תחבורה משלים למטרו ולאוטובוסים. את החשמלית מפעילה חברת Tram, באתר שלה אפשר לראות מידע, לוחות זמנים ומחירים. בעיר ישנו קו חשמלית ייחודי – El Tramvia Blau, כלומר, הקו הכחול, המגיע אל פארק דיבידבו. תחנת ההתחלה של החשמלית לטיבידבו היא Pl. Kennedy, והתחנה הסופית היא Dr. Andreu. ייחודה של החשמלית הוא בהיסטוריה שלה – הקו נחנך ב-1901 והוא נוסע במסלול יפה לכיוון טיבידבו. החוויה כיפית ומעניינת, ובתחנה הסופית של החשמלית אפשר לעבור לרכבל ולהעפיל לראש הטיבידבו להשלמת החוויה.

שעות פעילות בימי חול: 7:45 לכיוון טיבידבו, 7:55 מכיוון טיבידבו, ועד 20:50 לכיוון טיבידבו, 21:00 מכיוון טיבידבו. התדירות היא כל 20 דקות.
שעות פעילות בשבתות ובחגים: 10:00 לכיוון טיבידבו, 10:20 מכיוון טיבידבו, ועד 17:45 לכיוון טיבידבו, 18:05 מכיוון טיבידבו. התדירות היא כל 15-30 דקות.
מחיר הכרטיס: כרטיס פשוט לכיוון אחד עולה 2.30 יורו. כרטיס הלוך ושוב: 3.50 יורו. כרטיס של 20 נסיעות: 23 יורו. הכרטיס לחשמלית לטיבידבו תקף רק בחשמלית זו! בשאר החשמליות ניתן לנסוע בכרטיסים המשולבים הכוללים את המטרו והאוטובוסים.

רכבל בברצלונה

הרכבל המומלץ בברצלונה מגיע מהנמל אל גבעת מונטז'ואיק ("הר היהודים") ובחזרה. מהרכבל נשקף נוף מרהיב של העיר, הים והנמל. 
שעות פעילות: את השעות המדויקות של השירות מומלץ לברר בלשכות התיירים מכיוון שהן נוטות להשתנות. בעיקרון, השירות מתחיל בשעות הבוקר (סביב 9:00) ומסתיים בשעות הערב (סביב 20:00). משך השירות תלוי בעונה ובגורמים נוספים. מדי שנה, בדרך כלל בינואר, הקו מושבת לשלושה שבועות לתיקונים.
מחיר הכרטיס: ברכבל למונטז'ואיק – כיוון אחד: 6.50 יורו, הלוך ושוב: 9:30 יורו

אופניים בברצלונה

אחת הדרכים הכיפיות לראות את ברצלונה היא עם אופניים. בהרבה אכסניות יש שירות להשכרת אופניים, וכן בסוכניות שונות ברחבי העיר. עיריית ברצלונה מפעילה שירות עירוני של אופניים הפזורות ברחבי העיר, אך לתיירים בדרך כלל השימוש בהם בלתי אפשרי מכיוון שיש להזמין כרטיס משתמש מראש והוא נשלח רק לכתובות דואר בקטלוניה. נוסף על השכרת אופניים באופן פרטי, אפשר להצטרף לסיור אופניים בברצלונה.

מוניות בברצלונה

המוניות המורשות בברצלונה צבועות שחור צהוב, וכשהן פנויות השלט שעל הגג דולק באור ירוק. נסיעה במונית מומלצת בעיקר ליציאה מאזור מרכז העיר, מכיוון שבמרכז העיר התנועה עמוסה לעתים קרובות ויש הרבה רחובות שאינם מותרים לנסיעת כלי רכב. באופן עקרוני, נסיעה של כרבע שעה תעלה כ-10 יורו. כמובן שזה משתנה לפי תעריף (יום ולילה) ובהתאם למספר האנשים והמזוודות, אם ישנן. תעריף לילה נהוג מהעשה 22:00 ועד 06:00 בבוקר. כמו כן, בדרך כלל נוהגים לתת לנהג המונית תשר של עד 10%. 

ראו גם