גיברלטר

גיברלטר, מושבה בריטית, נמצאת בקצה הדרומי של ספרד, במקום בו הים התיכון פוגש את האוקיינוס האטלנטי. גיברלטר היתה נקודה אסטרטגית נחשקת שנים רבות, בשל מיקומה הגאוגרפי כנקודת הכניסה מהאוקיינוס האטלנטי לים התיכון והמפגש בין אפריקה לאירופה. מדובר בלשון יבשה קטנטנה ששטחה בסך הכול 6.8 קמ"ר, ולכן אפשר להקדיש לגיברלטר יום עד יומיים ולהספיק לראות הכול. האזור עבר ידיים במרוצת השנים – הפיניקים ישבו באזור, לאחר מכן הוא הפך לחלק מהממלכה הוויזיגותית ובשנת 711 נכבשה ע"י המורים מצפון אפריקה שכבשו חלקים נרחבים בחצי האי האיברי. הכתר הספרדי החזיר לעצמו את השליטה על גיברלטר מהמאה ה-15 עד המאה ה-18, ואז איבד אותה לטובת בריטניה בהסכם אוטרכט שנחתם ב-1713. מאז גיברלטר היא מושבה בריטית לכל דבר – השפה הרשמית היא אנגלית, המטבע הוא פאונד גיברלטר וגם תרבות השתייה והאוכל הגיעה היישר מבריטניה המרוחקת מגיברלטר כ-1700 ק"מ. לצד התרבות הבריטית התפתח במקום גם שילוב מעניין עם התרבות הספרדית – השפה מאוד נפוצה ברחובות ונוצר גם סוג של דיאלקט מקומי שנולד מהשילוב בין ספרדית לאנגלית ושמו יאניטו. טיול בגיברלטר מומלץ בעיקר למי שעושה טיול איטי בדרום ספרד ומחפש קצת גיוון.
 

מיצרי גיברלטר במיתולוגיה

אזור  גיברלטר נודע בעיקר בגלל מצרי גיברלטר – השטח הימי המהווה את שער הכניסה לים התיכון מהאוקיינוס האטלנטי. הקרבה בין הצד האירופי לבין הצד האפריקאי של מצרי גיברלטר ניכרת לעין ובימים בהם הראות טובה אין כל קושי לראות את מרוקו מגיברלטר (או אזורים אחרים בספרד) ולהפך. אורכה של הנקודה הצרה ביותר במצרי גיברלטר היא 13 ק"מ – פחות מהמרחק בין הרצליה לתל אביב. למצרי גיברלטר תפקיד חשוב בהיסטוריה של האזור, והם מופיעים גם במיתוסים מהעת העתיקה: עמודי הרקולס הם שני הצוקים הניצבים משני צידי מצרי גיברלטר. צוק אחד נישא במושבה הבריטית גיברלטר, ואילו השני הוא הר אצ'ו או ג'בל מוסא שבמרוקו – הדעות חלוקות. לפי המיתולוגיה, הרקולס, כחלק מהעונש שהוטל עליו לאחר שרצח את אשתו וילדיו, הגיע לנקודת בה מצויים מצרי גיברלטר כיום ולמעשה יצר במו ידיו את המצרים – החיבור שבין עולם הים התיכון לבין העולם שמעבר. 
 

אתרים בגיברלטר

יחסית לשטחה הקטן, בגיברלטר ישנן לא מעט נקודות מעניינות ויפות ששווה להקדיש להן זמן. רוב הנקודות המעניינות בגיברלטר נמצאות בטבע, לכן מומלץ לבקר במקום בסתיו או באביב ולהימנע מחודשי הקיץ הלוהטים.

צוק גיברלטר

זוהי הנקודה הבולטת ביותר בגיברלטר – צוק גרניט גדול שמתנשא לגובה של כ-450 מטרים מעל פני הים. בצוק גיברלטר נמצאות הרבה מהאטרקציות של גיברלטר, ולכן זהו אתר חובה למבקרים בעיר. כדאי לעלות לראש הצוק ברכבל, וליהנות מסיור בין האתרים השונים המקושרים זה לזה בשבילי הליכה. הרכבל יוצא לעבר הצוק בתדירות גבוהה לאורך כל היום, מתשע וחצי עד חמש. האתרים בצוק גיברלטר:

 

  • שמורת הטבע – בראש המצוק שמורת טבע יפה שבה יותר ממאתיים מינים של בעלי כנף וכן יונקים וזוחלים רבים. הצמחייה בשמורה מגוונת ביותר ושישה ממיני הצמחים שהתגלו בה הם ייחודיים לגיברלטר.
  • מערת מיכאל הקדוש – מערת נטיפים גדולה ששימשה בית חולים בתקופת מלחמת העולם השנייה.
  • מנהרות המצור – אלו הן שרידים משנת 1779 – השנה בה הוטל מצור על גיברלטר.
  • המצודה – מבצר ערבי מהמאה השמינית
  • הקופים של גיברלטר – את הקופים המאכלסים את גיברלטר ניתן לראות בעיקר באזורים שונים על צוק גיברלטר. זהו המקום היחיד באירופה בו קופים מסתובבים חופשי.

כף אירופה (Europe Point)

זוהי הנקודה הדרומית ביותר בגיברלטר. ביום יפה אפשר להשקיף מכאן דרומה למרוקו ויש כאן מספר מונומנטים: המגדלור מהמאה ה-19, המסגד וכנסיית גברתנו מאירופה.
 

מוזיאון גיברלטר

במוזיאון החביב אפשר ללמוד עוד על ההיסטוריה של גיברלטר. הוא נמצא במיקום נוח במרכז העיר. שעות פתיחה: שני-שישי 10:00 – 18:00, שבת 10:00 – 14:00. ימי ראשון סגור.
 

קניות בגיברלטר

בגיברלטר אין מכס ומס על מוצרים רבים, ולכן אנשים רבים מגיעים אליה במטרה אחת – שופינג. רחוב הקניות הראשי נקרא מיין סטריט (Main Street) ובו שלל בוטיקים וחנויות. גם אזור המרינה החדשה הוא יעד טוב למי שמחפש חנויות יוקרה.
 

הקהילה היהודית בגיברלטר

בגיברלטר קהילה יהודית פעילה המהווה אחוז גבוה מתושבי המקום. היהודים הראשונים הגיעו לגיברלטר בזמן גירוש ספרד, וכיום חברים בה אנשים ממוצא ספרדי, מרוקאי ובריטי. בגיברלטר הקטנטונת חמישה בתי כנסת, מה שמדגיש את מקומם הבולט של היהודים במקום. בנוסף, ישנם שלושה בתי ספר וגם כולל, וכן כמה מסעדות כשרות וחנויות בהן אפשר לקנות מצרכים כשרים.
 

הגעה לגיברלטר

קודם כל, חשוב לזכור להביא דרכון. בהרבה מדינות באירופה היום אין כלל ביקורת במעברי הגבול, אך בהגעה לגיברלטר יש להציג דרכון.
לגיברלטר אפשר להגיע בשתי דרכים:
1. דרך היבשה: מספרד ישנו כביש המוביל לגיברלטר. העיר הגדולה הקרובה ביותר היא מלגה, בה יש נמל תעופה בינלאומי. ממלגה, אפשר להגיע ברכב (כשעה וחצי) או באוטובוס המגיעה לעיירה לה לינאה, מרחק של כרבע שעה הליכה מהמעבר לגיברלטר.
2. דרך האוויר: בגיברלטר נמל תעופה קטן מאוד, למעשה מסלול הנחיתה הוא כביש פעיל שנסגר להמראות ונחיתות. הטיסות היחידות לגיברלטר מגיעות מאנגליה, ולכן פחות מתאימות לנוסע הישראלי. 
 

מפת גיברלטר