גרנדה

גרנדה הנהדרת, אפופה בפאר העבר ובתרבות ההווה, יושבת למרגלות הסיירה נבדה – רכס הרים מרהיב המשקיף אל הים התיכון. לגרנדה היסטוריה עשירה שהחלה עוד לפני שנכבשה על ידי הרומאים ואחריהם המוסלמים. ימי הזוהר של גרנדה היו תחת שלטון השושלת הנאסרית, כשבמשך מאתיים שנה היתה העיר מרכז של חיי רוח, מסחר, תרבות והשכלה. גרנדה המשיכה לשגשג גם בימי הרנסאנס, והיום היא עיר שוקקת ומלאת חיים ששווה לשהות בה כמה ימים.

מתחם האלהמברה בגרנדה

האתר המפורסם ביותר בגרנדה הוא האלהמברה – מתחם יפהפה של ארמונות, גנים ומבצרים שהקימו חליפי השושלת הנאסרית. אלהמברה הוא שיבוש של המילה "אל-חמרה", שפירושה "האדומה" בערבית. מבחוץ, נראה המתחם רגיל, פשוט, מוקף חומות ומגדלים. אך ברגע שנכנסים פנימה, מגלים עולם שלם שנראה כמו אגדה. הביקור באלהמברה הוא דבר שיש לתכנן מראש וכדאי להזמין כרטיסים באתר האינטרנט ולקבוע את הכניסה לשעות הבוקר המוקדמות או שעות הצהריים המאוחרות כדי להימנע מהמוני המבקרים. ביקור באלהמברה אורך כמה שעות בהן אפשר להתרשם מהאדריכלות המרהיבה ולנוח בגנים המזמינים.

רובע אלבאיסין

מעבר לאלהמברה, גרנדה היא עיר שכיף לגלות ברגל. סיור ברחובות אלבאיסין כמו מחזיר את גלגלי ההיסטוריה לתקופת השלטון המוסלמי בעיר – סמטאות הרובע היפהפה גדושות בתים מיוחדים, גנים ריחניים ונקודות תצפית אל נופים מרהיבים. נקודת התצפית העיקרית נקראת מיראדור סן ניקולאס, רחבה ממנה אפשר לראות את האלהמברה והלאה את הסיירה נבדה. בנקודת התצפית מתאספים צעירים מכל העולם והאווירה במקום מיוחדת מאוד. בין רחובות אלבאיסין מסתתרים בתי תה, בתי קפה וברים קטנים.

קתדרלות בגרנדה

בשלהי המאה ה-15 נכבשה גרנדה על ידי המלכים הקתולים – פרננדו ואיסבלה – ומאז נבנו בה עשרות מבנים דתיים והמרשים שבהם הוא הקתדרלה. בנייתה של הקתדרלה החלה במאה ה-16 ובמאה ה-17 האמן המפורסם אלונסו קאנו, שיצירותיו מוצגות גם במוזיאון הפראדו שבמדריד, תיכנן את החזית המערבית היפהפייה. כדאי לבקר גם בקפלה המלכותית, "קפייה ריאל" ובה יצירות אמנות יפות של אמנים שונים, ביניהם בוטיצ'לי.

אטרקציות בגרנדה

רוב המבקרים בגרנדה מגיעים ליום אחד במסגרת טיול באנדלוסיה, אך בהחלט כדאי למצוא מלון בעיר ולהקדיש לה יומיים, שלושה כדי ליהנות מהאטרקציות הרבות. בחלק מהברים בגרנדה נשמרת המסורת המקורית של הטאפאסים ועם כל כוס משקה מגיע טאפאס בחינם. בעיר אוניברסיטה גדולה ומפורסמת, בה לומדים אלפי סטודנטים מספרד ומהעולם, והיא תורמת רבות לאווירה השוקקת בעיקר בשעות ערב כשהמסעדות, בתי הקפה והברים מתמלאים.

לימודי ספרדית בגרנדה

בגרנדה אפשרויות רבות ללימודי ספרדית, החל משיעורים פרטיים ועד קורסים אינטנסיביים באוניברסיטה. למי שמעוניין ללמוד את הבסיס לשפה, או לחזק את הספרדית, מומלץ להרשם מראש לקורס באחד מבתי הספר המוכרים ולהשתלב בכיתה עם תלמידות ותלמידים ממדינות שונות. לעתים בתי הספר מציעים גם מגורים במעונות סטודנטים או אצל משפחות מקומיות, דרך נהדרת להכיר מקרוב את התרבות ואורח החיים המקומי.

מפת גרנדה