דרום ספרד

דרום ספרד הוא מהאזורים היותר מוכרים לתיירים ובצדק – באזור ערים יפהפיות עם היסטוריה עשירה, רצועת חוף שכל אחד יכול למצוא בה פינה ונופים מגוונים מהרים מושלגים עד מדבריות צחיחים. מחוז אנדלוסיה משתרע כמעט על כל האזור הנחשב לדרום ספרד, והרבה ממאפינייו מצטיירים כסמלים ספרדיים מובהקים – הפלמנקו, הכפרים הלבנים, כרמי הזיתים ועוד. לאזור אנדלוסיה חשיבות רבה בדברי ימי ההיסטוריה היהודית והמוסלמית של ספרד ואפשר לראות כאן שרידים מרהיבים מאותן מאות. 

דרום ספרד – ערים מרכזיות

בדרום ספרד כמה ערים גדולות ושפע של עיירות קטנות ומקסימות וכפרים מנומנמים. דרום ספרד יכול להוות יעד מרכזי לטיול במדינה וגם מי שמעדיף לא לשכור רכב, יוכל להגיע לרוב האתרים המרכזיים בתחבורה הציבורית הענפה שבאזור. הערים המרכזיות מקושרות למדריד ואף לברצלונה ברכבות מהירות, אוטובוסים רבים וטיסות. מדרום ספרד אפשר גם להגיע בקלות לדרום פורטוגל, ברכב או באוטובוס.

סביליה

סביליה, בירת חבל אנדלוסיה, היא עיר מרשימה ותוססת ובה אתרים מוכרים כמו הקתדרלה, ריאל אלקזר וזירת מלחמת השוורים. העיר יושבת על נהר הגואדאלקיוויר שלאורכו טיילת נעימה. כיאה לעיר גדולה, בסביליה שפע של מסעדות, ברים, הופעות חיות ואירועים המתקיימים לאורך כל השנה. אחד האירועים הבולטים של העיר מתקיים בסמנה סנטה – השבוע הקדוש – הנחגג בעיר ביתר הוד והדר. בשבוע זה נוהרים אל סביליה המוני תיירים מספרד ומחוץ למדינה, כך שצריך להזמין מקומות במלונות מראש. בעיר ישנו גם רובע יהודי עתיק המאופיין בסמטאות צפופות וחצרות פנימיות, זהו אחד האזורים היפים ביותר בעיר.

גרנדה

העיר היפה גרנדה שגשגה בעיקר תחת השלטון המוסלמי, והיוותה מרכז לחיי רוח, מסחר והשכלה. כיום, האווירה בעיר נעימה ומיוחדת, והיא מושכת צעירים מרחבי העולם וספרדים הבאים ללמוד בה ולחוות את הקסם המיוחד שלה. טיול ברחובות רובע אלבאיסין המשקיף אל האלהמברה הוא חוויה נהדרת שאפשר לסיים באחד מבתי התה שבאזור. האתר המפורסם ביותר בגרנדה הוא ארמון האלהמברה שנבנה בתקופת שלטונה של השושלת הנאסרית. הארמון הוא חגיגה של מבנים פשוטים ויפים, חצרות יפות ושימוש מרהיב באלמנטים של מים, אור ואלמנטים קישוטיים. כדי לבקר במקום יש לקנות כרטיסים מראש, בעיקר בחודשי הקיץ.

קורדובה

גם לקורדובה עבר עשיר ומפואר מהמאה ה-10 אז היתה מרכז משגשג של רוח וכלכלה ומהערים הגדולות ביותר בעולם המערבי. בקורדובה רובע יהודי עתיק שם ניתן לראות את פסלו של הרמב"ם, יליד קורדובה. בעיר ישנו גם בית כנסת עתיק ובו כתובות בעברית. המסגד הגדול של קורדובה, המסקיטה, הוא מבנה מרשים ויפהפה שעבר שינויים רבים במרוצת השנים ובמאה ה-16 נבנתה אף קתדרלה בלב המסגד. באתר גן יפה וקשתות מרהיבות הנתמכות ע"י יותר מ-850 עמודים. פואנטה רומנו הוא גשר העובר מעל נהר הגואדאלקיוויר ויסודותיו עומדים על תילם מאז התקופה הרומית.

חופים בדרום ספרד

  • רצועת החוף המפורסמת ביותר בדרום ספרד היא הקוסטה דל סול, הנמתחת בין גיברלטר למלגה.
  • רצועת חוף נוספת נקראת קוסטה דה לה לוס (חוף האור) והיא משתרעת מהגבול בין ספרד לפורטוגל במערב ועד גיברלטר במזרח. זוהי אחת הרצועות היפות בספרד כולל הערים קאדיס, טאריפה וחרס דה לה פרונטרה הידועה בייצור יין השרי המפורסם.
  • קוסטה טרופיקל הוא אזור החוף של מחוז גרנדה, ממזרח למלגה.
  • קו החוף האחרון הנחשב לחלק מדרום ספרד נקרא קוסטה אלמריה, על שם המחוז בו הוא נמצא. זהו אחד מאזורי החוף היותר מיוחדים ומבודדים בדרום ספרד, והנופים בו מגוונים. באזור חוף זה שוכן הפארק קאבו דה גאטה – פארק שימור טבע הכולל את האזור הימי והיבשתי ובו עושר של חי וצומח.