האיים הקנריים

שטופי שמש ובריזות נעימות, מגוונים בנופיהם ובעלי היסטוריה מעניינת – האיים הקנריים הם ארכיפלג של שבעה איים (וכמה איונים) שמבחינה גאוגרפית שייכים יותר למרוקו מאשר לספרד. האיים הקנריים שוכנים באוקיינוס האטלנטי, אל מול חופי מרוקו, והם מהווים אוטונמיה השייכת לספרד. האיים נחלקים לשתי נפות – נפת סנטה קרוס דה טנריפה הכוללת את האיים: טנריפה (טנריף), לה פלמה, אל איירו, לה גומרה. נפת לס פלמס כוללת את: גראן קנאריה, לנסרוטה ופוארטוונטורה. באיים הקנריים מגוון עצום של נופים – מדבריות, הרי געש, יערות עבותים וכמובן הרבה חופים מסוגים שונים. יש האומרים כי באיים הקנריים מזג האוויר הטוב ביותר בעולם, ובשילוב עם ערים נעימות וחופים טובים, הם מהווים את אחד מהיעדים היותר אטרקטיביים לחופשות עבור תיירים מכל העולם.
 

האיים הקנריים – איך מגיעים?

כאמור, האיים הקנריים הם חלק מספרד, אך פיזית הם מרוחקים ממנה. למשל, טיסה מברצלונה לנמל התעופה בגראן קנריה, אורכת 3:30 שעות ועלותה עשויה להיות כ-200 יורו ויותר, תלוי בעונה. טיסה ממדריד תארך כשלוש שעות. מהארץ, ניתן לטוס לגראן קנריה ולטנריף בטיסות עם עצירת ביניים דרך ערים בספרד או במדינות אחרות באירופה. 
 

מזג אוויר באיים הקנריים

אומרים על האיים הקנריים ששורר בהם אביב תמידי. הטמפרטורה הממוצעת בחורף היא 18 מעלות, ו-24 מעלות בקיץ, כאשר בימים רבים המעלות מגיעות ל-30 וקצת יותר. מזג האוויר הנוח הופך את האיים הקנריים ליעד מצוין בכל עונות השנה. מי שמחפש מפלט מחורף קר וגשום, ימצא כאן את מבוקשו בדצמבר וינואר, למרות שהטמפרטורות מעט נמוכות. מומלץ לנסוע בעונות המעבר ובעיקר בסתיו כאשר פחות תיירים מספרד פוקדים את האיים.
 

ספורט ימי באיים הקנריים

האיים הקנריים הם יעד מצוין לספורט ימי – הן לגלישה, והן לצלילה ושנירקולים. המים יחסית חמימים ואפשר ליהנות מהגלים במשך כל השנה. החודשים העדיפים לגלישה הם מספטמבר עד אפריל, ומבחינת צלילה, טמפרטורת המים גבוהה ביותר סביב חודש אוקטובר, אך נוחה במשך כל השנה.
 

גלישה באיים הקנריים

גלישת גלים היא ספורט מפותח מאוד באיים הקנריים, בזכות התנאים הנוחים – גלים המתאימים לכל רמת גלישה, ממתחילים ועד מתקדמים מאוד, וכן בזכות מזג האוויר הנוח והמיקום. ישנן כמה נקודות מומלצות ביותר לגלישה:
 • "אל קמאו", לנסרוטה: מדובר בגל רציני המיועד לגולשים מנוסים מאוד. הגישה לחוף מהעיירה לה סנטה.
 • "דה באבל", פוארטוונטורה: אתר המיועד גם הוא לגולשים מנוסים בלבד.
 • "לוס לובוס", פוארטוונטורה: כדי להגיע לאתר זה יש צורך לקחת מעבורת ולהמשיך בהליכה. מיועד לגולשים מנוסים.
 • "איירו", פוארטוונטורה: אתר יפה המתאים לגולשים בכל הרמות. הגישה אליו אפשרית ברכב.
 • "ספניש לפט", טנריף: גישה קלה מעיירת הנופש פלאיה דה לס אמריקס. מתאים לגולשים מנוסים.
 • "מורו נגרו", לנסרוטה: מתאים לגולשים בכל הרמות.
 • "פלאיה דה קוטיו", פוארטוונטורה: גישה נוחה ברכב, מתאים לכל הרמות. חוף יחסית מבודד ולא עמוס.
 • "אל קונפיטל", גראן קנריה: אתר לגולשים מנוסים. הגישה נוחה ברגל מהעיירה הסמוכה.
 • "בילבורדז", טנריף: אתר עמוס בדרך כלל, מתאים לגולשים מנוסים.
 • "לה פיטניה", טנריף: חוף סמוך לעיירת הנופש פלאיה דה לס אמריקס, ולכן גם יחסית עמוס. הגישה נוחה, מתאים לגולשים בכל הרמות. 
   

שבעת האיים הקנריים

לה פלמה

לה פלמה הוא האי התלול בעולם – 2,425 מטרים בנקודה הגבוהה ביותר, ושטחו 706 קמ"ר בלבד. האי ירוק והררי, ובלבו שוכן פארק לאומי מרהיב – קלדרה דה טבוריינטה – מכתש עצום מימדים. בירת האי היא סנטה קרוס דה לה פלמה – יותר מעיר זוהי עיירה נעימה ובה כמה מבנים יפים מהמאה ה-16. מכאן ניתן להגיע לשאר אזורי האי בכביש המהיר וכן לנמל התעופה.
 

אל איירו

אל איירו הוא האי הקטן ביותר מבין הקנריים, וחופיו הטרשיים מושכים פחות נופשים הנוהרים לאיים כמו טנריף. הנופים הרריים ופנים האי שופע עצי אורן וערער. החוף הדרומי מתאים למי שרוצה ליהנות משנירקול בשלווה.
 

לה גומרה

מבין האיים הקנריים, לה גומרה הוא מהפחות מוכרים, אך מדובר באי יפהפה ומרתק שניתן להגיע אליו בקלות יחסית מטנריף או מגראן קנאריה. גם בלה גומרה ישנו פארק לאומי מרהיב – גאראחונאי – פארק של יער סב-טרופי מסוג לאוריסילבה האופייני לאיים הקנריים. מלבד הפארק, ישנם מסלולי הליכה רבים באי וזו אחת הדרכים הטובות ביותר לתור אותו. סן סבסטיאן היא בירת האי אליה מגיעות המעבורות מטנריף ומגראן קנאריה. העיירה יושבת על החוף והיא קטנה למדי, אתריה המפורסמים ביותר קשורים לעגינתו של קולומבוס במקום בדרכו לאמריקה.
 

טנריף (טנריפה)

טנריף (בספרדית: טנריפה), הוא האי הגדול ביותר בשטחו מבין האיים הקנריים. טנריף ידוע כמוקד לנופשים מצפון אירופה, אך יש בו הרבה מעבר לעיירות חוף חסרות חן. הנקודה הגבוהה ביותר באי היא פסגת הר הגעש טיידה. זוהי למעשה הנקודה הגבוהה ביותר בכל ספרד. הר הגעש הוכרז כפארק לאומי, וחוץ מפסגתו של הר הטיידה, הפארק מאופיין בנופים געשיים ופרחי בר נדירים. בירת האי היא סנטה קרוס דה טנריפה, עיר נמל חשובה בה מתקיימות חגיגות הקרנבל מהידועות בספרד. באי מספר עיירות נופש ידועות: לוס כריסטיאנוס, פלאיה דה לס אמריקס, קוסטה דל סילנסיו, פוארטו דה לה קרוס, קנדלאריה ועוד.
 

גראן קנאריה

גראן קנאריה הוא האי הפופולרי ביותר בארכיפלג. זה לא מפתיע, לנוכח הגיוון הרב שבאי מבחינת נופים, אתרים, אקלים וחופים. לאס פלמאס דה גראן קנאריה היא עיר הבירה של האי וגם העיר הגדולה ביותר באיים הקנריים. העיר התוססת היא גם נמל עמוס, ויש בה כל השירותים שתיירים עשויים להזדקק להם. מבין אתרי הנופש הידועים באי – פוארטו דה מוגאן הרגוע, פוארטו ריקו על חופו היפה ומאספאלומס הענקי. מי ששבע מהחופים מוזמן לסייר בפנים האי, באזור ההררי הנקרא קרוס דה טחדה. האזור מתאים לטיול במכונית, בכבישים העוברים בין צוקים, כפרים לבנים ונקודות תצפית.
 

פוארטוונטורה

זהו אי המיושב בדלילות, ואין זה מפתיע לאור העובדה כי הוא סובל מיובש רב. האי פופולרי בעיקר בקרב חובבי ספורט ימי ונופשים המעדיפים חופים רגועים יותר מהחופים ההומים שבטנריף או גראן קנאריה. באי שני אתרי נופש ידועים:  פנינסולה דה חאנדיה – רצועת חוף חולית המתאימה גם לשנירקול. קוראלחו – חוף מוקף דיונות מרשימות, ולו נמל תוסס עם שלל מסעדות דגים. בקרבת קוראלחו נמצא האי הזעיר לוס לובוס, יעד מצוין לגולשים, צוללים ומשנרקלים.
 

לנסרוטה

לנסרוטה נחשב לאי היפה בקנריים, ומאופיין בנופים געשיים בתוליים שהשפעות התיירות לא החריבו. גם כאן ישנו פארק לאומי – טימנפאיה – פארק געשי הכולל כמה הרי געש ובעיקר נופים ייחודיים המזכירים את פני הירח. עיירות הנופש של לנסרוטה נעימות בסך הכול, כולל פלאיה בלנקה, פוארטו דל כרמן, ארסיפה וקוסטה טגיסה.
 

מפת האיים הקנריים