חבל הבסקים

חבל הבסקים הוא חבל אוטונומי הנמצא בצפון-מזרח ספרד וכולל שלושה מחוזות: אלבה (בירה: ויטוריה), ביסקאיה (בירה: בילבאו) וגיפוסקואה (בירה: סן סבסטיאן). העיר ויטוריה משמשת כבירת חבל הבסקים כולו. חבל הבסקים נקרא בספרדית: Pais Vasco (פאיס ואסקו) כלומר "ארץ הבסקים" ובשפה המקומית הוא נקרא Eeuskedi (אאוסקדי). לבסקים יש שפה ייחודית, שמקורותיה אינם ברורים לגמרי, והיא נקראת Euskara (אאוסקרה). בעבר, השימוש בשפה נאסר כחלק מדיכוי המאפיינים הייחודיים לבסקים, ותחיית השפה והשימוש בה היוותה חלק חשוב בתנועת העם הבסקי להכרה בעצמאותו. בסקים מתגוררים אף בצרפת, באזור הגובל בחבל הבסקים הספרדי מצפון-מזרח, וגם הם דוברים את השפה הבסקית ומזהים את עצמם כחלק מהעם הבסקי.
אף שחבל הבסקים אינו גדול במיוחד, הוא עשיר מאוד מבחינת תרבות ונופים המושך אליו תיירים רבים מספרד ומחוצה לה הרוצים ליהנות מהערים האלגנטיות, האוכל המפורסם בכל העולם ומקו החוף המרשים.

מאפייני המחוזות השונים בחבל הבסקים:

ביסקאיה

חבל ביסקאיה מתאפיין בשילוב מעניין של מודרניות לצד מסורת. זהו החבל הכי מיושב בצפיפות בחבל הבסקים ולבו הוא בעיר בילבאו, משכנו של מוזיאון הגוגנהיים המפורסם. מחוץ לערים אפשר לראות את חיי הכפר המסורתיים הטובלים בנופים מוריקים נעימים. אזור החוף שווה גם הוא ביקור, היכן שגבעות משתפלות בתלילות אל הים בין כפרי דייגים וחופים חוליים.
 

גיפוסקואה

גיפוסקואה הוא מחוז של חופים חלומיים, עיירות מקסימות, בתי כפר מוקפים הרים נישאים, תרבות עשירה ומסורת קולינרית מפוארת. לכל אזור בחבל גיפוסקואה המאפיינים הייחודיים לו. מהכחול העמוק של הים הקנטברי אל אזורי הכפר שבתוככי גיפוסקואה, נמצא גם ערים תעשייתיות ומודרניות לחלוטין. כל אלו נמצאים בשטח קטן יחסית שניתן לעבור אותו בנסיעה של קצת יותר משעה, כיוון שגיפוסקואה הוא המחוז הקטן ביותר בחבל הבסקים. בירת המחוז נקראת סן סבסטיאן בספרדית, או דונוסטיה בבסקית, והיא נחשבת לאחת הערים היפות ביותר בספרד ובאירופה כולה. מפרץ הצדפה (La Concha)  הוא האתר המפורסם ביותר בעיר ותושבים ותיירים כאחד נהנים להתהלך בטיילת היפה. העיר מפורסמת גם בעושר קולינרי יוצא דופן ויש בה שלל מסעדות נהדרות. חובבי הטבע ימצאו בגיפוסקואה שילוב מצוין בין חופים טובים למנוחה ובין אפשרויות רבות לטיולים רגליים בתוך הארץ, חלקם בנופים מרהיבים של הרים וים זה לצד זה.
 

אלבה

מחוז זה שונה משני המחוזות האחרים המרכיבים את חבל הבסקים, מבחינת נופים, אתרים היסטוריים, אקלים ואפילו דמוגרפיה. אלבה גובלת במחוז ריוחה בדרום, והיינות המגיעים מאזור זה מפורסמים בטיבם. מבחינה היסטורית, מחוז אלבה עוצב רבות ע"י זרם עולים לרגל ונוסעים שעברו דרכו והותירו את חותמם. בשל כך, אלבה שופע כיום באתרים היסטוריים, מבנים ומסורות מרתקות. האתר הארכיאולוגי מהתקופה הרומית אירוניה-ולייה (Iruña-Veliea) שווה אזכור. ויטוריה, בירת המחוז ובירת חבל הבסקים כולו, היא עיר נעימה עם גנים ואזורים עתיקים שנשמרו היטב. 

התנועה הלאומית הבסקית

התנועה הלאומית הבסקית נוסדה בשלהי המאה ה-19, על ידי סבינו ארנה. תנועה זו היתה מצומצמת בתחילה, אך הלכה והתרחבה לאט-לאט. לאחר שהסתיים שלטונו של פרנקו בשנות ה-70, ועם כינונו של משטר דמוקרטי במדינה, התנועה הלאומית הבסקית זכתה לרוב בביסקאיה, גיפוסקואה ובאלבה – שלוש פרובינציות הנכללות באוטונומיה הנקראת "ארץ הבסקים". רק בנבארה לא זכתה התנועה לרוב באותה תקופה. (נבארה היא אוטונומיה בפני עצמה, אך מבחינת התנועה הלאומית נחשבת כחלק ממה שנקרא "ארץ הבסקים").
יש לציין שבחלק הבסקי שבדרום צרפת, התנועה הלאומית הבסקית איננה ומעולם לא היתה חזקה, ולמרות המאפיינים התרבותיים כמו לשון ומסורת, לאזור זה אין אוטונומיה במסגרת המדינה הצרפתית. למידע נוסף אודות התנועה הלאומית הבסקית בספרד
 

מפת חבל הבסקים

 
 
ראו גם