טולדו

טולדו, במרחק נסיעה קצרה ממדריד, היא מפניני מחוז קסטיליה לה-מנצ'ה. העיר היפהפייה קיבלה מלוא כינויים, בניהם "רומא האיברית" ו"ירושלים אשר היתה בספרד". כשמבקרים במקום, לא קשה להבין למה – ההיסטוריה העשירה נגלית בכנסיות, בתי הכנסת, המסגדים והמוזיאונים המרתקים הגודשים את לב העיר העתיקה.

טולדו מספרת את כל תולדות ספרד – היו פה הרומים, הוויזיגותים, המוסלמים, היהודים והנוצרים, וכולם השאירו את חותמם ברחובותיה הצרים. אפשר להגיע לעיר בקלות ברכבת ממדריד, באוטובוס או ברכב שכור. על אף שאפשר לקדיש לעיר רק יום אחד, מומלץ להישאר באחד המלונות וליהנות משעות בין הערביים, אחרי שרוב התיירים עוזבים, כשקרני השמש האחרונות מקנות לעיר תחושה קסומה.

אתרים בטולדו

סיור בטולדו יכול להתחיל בנקודות שונות, תלוי איך מגיעים אליה. בכל אופן, יש כמה אתרים שאסור לפספס. הקתדרלה של טולדו היתה מושב ההגמון החשוב במדינה. בקתדרלה ניתן לראות ערבוב מקסים של סגנונות שונים: גותי, מודחאר ועוד. הסיבה לכך היא שבניית הקתדרלה נמשכה על פני 300 שנה לערך, משנת 1226.

לאחר ביקור בקתדרלה, כדאי ללכת לאיבוד בסמטאות של החודריה – מה שהיה בעבר הרובע היהודי. כיום, ערים רבות בספרד עושות מאמצים רבים לשימור ופיתוח המורשת היהודית, ובטולדו כל הרחובות שהיו חלק מהרובע היהודי מסומנים בסימן מיוחד. סנטה מריה לה בלנקה נראית כיום ככנסייה, אך היא חושפת שרידים מימיה כבית כנסת. בית הכנסת "אל טרנסיטו" שנבנה במאה ה-14 על ידי שמואל הלוי משמש כיום כמוזיאון יפה ובו כתבי יד, כלי קודש ושרידים נוספים של הקהילה היהודית בספרד.
האלקזאר היה בעבר ארמון מפואר, אך המבנה ספג נזקים קשים בשריפות ובעיקר בתקופת מלחמת האזרחים בספרד כאשר היה תחת מצור. כיום נמצא באלקזאר מוזיאון הצבא וכן ספרייה גדולה לספרים וכתבי יד החל מהמאה ה-16 עד המאה ה-19.
 

יצירות אל גרקו בטולדו

אחד התושבים המפורסמים ביותר של טולדו היה הצייר אל גרקו, שנולד באי כרתים (ומכאן שמו, "היווני") והגיע לטולדו בשנות השלושים לחייו. האמן התאהב בעיר והשתקע בה, ואף נפטר בה. יצירותיו מוצגות במוזיאון אל גרקו, שיש הטוענים שהיה ביתו. יצירותיו מוצגות גם במוזיאון סנטה קרוס, בקתדרלה וכמובן, במוזיאון הפראדו במדריד.

מה לקנות בטולדו?

מזה מאות שנים טולדו מתמחה בייצור של חרבות שהתפרסמו בכל העולם. בכלל, העיר מציעה שלל כלי כסף ותכשיטים נהדרים (כדאי לעשות סקר שוק) בסגנון הייחודי לטולדו. העיר מלאה מסעדות "תיירים", ובצהריים כדאי להתרחק קצת ממרכז העניינים כדי למצוא מסעדה או בית קפה "מקומיים". סיור מושלם מסתיים בקינוח טעים – המרציפנים של טולדו נהדרים וידועים בכל ספרד.

מפת טולדו