מוזיאונים במדריד

מדריד היא גן עדן לחובבי האמנות, ולא רק – כל אחד יכול למצוא את המוזיאון האהוב עליו בעיר הידועה גם בזכות שלושת המוזיאונים המצויינים המהווים ביחד את ה"פסאו דל ארטה" – מסלול האמנות של מדריד. שלושת המוזיאונים נמצאים במרחק הליכה זה מזה באחד האזורים המרכזיים של מדריד, קרוב לפארק הרטירו ולמספר תחנות מטרו, לתחנת הרכבת אטוצ'ה ולאתרים נוספים כמו כיכר הסיבלס. מעבר למוזיאונים המציגים יצירות אמנות מתקופות שונות בהיסטוריה, במדריד ישנם מוזיאונים מרתקים לפי נושאים שונים – מוזיאון הארכיאולוגיה, המוזיאון הימי, ועוד. אפשר בהחלט לבקר בשני מוזיאונים ביום אחד, למרות שממומלץ לפצל כדי לא להתעייף ולהשתעמם – כל אחד מהמוזיאונים גדוש ומלא יצירות וממצאים נהדרים שכדאי להקדיש להם זמן. אפשר לקנות כרטיס משולב לשלושת המוזיאונים המומלצים ביותר – פראדו, ריינה סופיה ותיסן-בורנמיסה במחיר של כ-21.60 יורו, המשתלם יותר מכרטיס נפרד לכל מוזיאון.

מוזיאונים במדריד – הפראדו

מוזיאון הפראדו הוא "ה"מוזיאון של מדריד שבו מוצגות יצירות של גדולי האמנים הספרדיים וגם מארצות השפלה ואיטליה, כולל גויה, אל גרקו, ולסקז, רובנס, בוש ורבים נוספים. במוזיאון הפראדו קיים האוסף הגדול בעולם של ציור ספרדי, לכן הוא אתר חובה בביקור במדריד. במוזיאון אינספור יצירות מפורסמות, ביניהן המאחה העירומה והמאחה הלבושה של גויה, שלוש הגראציות של רובנס ולאס מנינס של ולאסקז.
מבנה המוזיאון
המבנה בו שוכן המוזיאון הוזמן על ידי המלך קרלוס השלישי. ב-1785 תכנן אותו האדריכל חואן דה ויאנואבה בסגנון ניאו-קלאסי והוא נפתח כמוזיאון ב-1819. מאז, עבר המוזיאון שיפוצים ושינויים ונוספו לו אגפים חדשים, כולל בניין חרונימוס שבו תערוכות מתחלפות, פסלים מהרנסנס, חנות, מסעדה, בית קפה ועוד. לפני הביקור במוזיאון מומלץ להיכנס לאתר האינטרנט ולהתעדכן בתערוכות חדשות. הכנסו לאתר מוזיאון הפראדו.
שעות פתיחה
שני – שבת: 10:00 – 20:00, ימי ראשון וחגים: 10:00 – 19:00. ביום ראשון – הכניסה בחינם.
כרטיסים ומחירים
מחיר לכרטיס רגיל: 12 יורו, מחיר כולל הדרכה: 19.50 יורו, מתחת לגיל 18, ולסטודנטים עד גיל 25: כניסה בחינם.
 

מוזיאונים במדריד – ריינה סופיה

מוזיאון ריינה סופיה ובשמו המלא בספרדית – Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, מוקדש ליצירות של גדולי האמנים מהמאה ה-20, כולל פיקאסו, מירו, דאלי וחואן גריס. היצירה המפורסמת ביותר המוצגת במוזיאון באופן קבוע היא הגרניקה של פיקאסו, אותה צייר בשנת 1937 לאחר הפצצת העיר גרניקה שבחבל הבסקים. פיקאסו לא הסכים שיצירתו תוצג בספרד כל עוד מתקיים בה השלטון הדיקטטורי של פרנקו והיצירה הוצגה בפריז ולאחר מכן בניו יורק עד שחזרה לספרד ב-1881. היצירה נמצאת בקומה השנייה בחדר מספר 206. מומלץ להיכנס לאתר מוזיאון ריינה סופיה.
מבנה המוזיאון
המוזיאון שוכן בבניין יפה מהמאה ה-18 (בשנים האחרונות הוסיפו לו תוספות מודרניות) ששימש בתחילה כבית חולים. כיום, מוזיאון ריינה סופיה הוא מהמוזיאונים הגדולים בעולם לאמנות עכשווית. למוזיאון שני אגפים נוספים בפארק רטירו – פלאסיו דל קריסטל (ארמון הזכוכית) ופלאסיו דל ולאסקז (ארמון ולאסקז), שניהם נבנו במאה ה-19. מעבר לתצוגות הקבועות, מארח המוזיאון תערוכות מתחלפות של אמנים מכל העולם. חללי התצוגה מחולקים לפי תקופות. בקומה השנייה מוצגות יצירות מהשנים 1900 – 1945, ובקומה הרביעית מ-1945 עד 1968.
שעות פתיחה
שני – שבת: 10:00 – 21:00, ראשון: 10:00 – 14:30, בשלישי סגור.
פלאסיו דל קריסטל ופלאסיו ולאסקז: אוקטובר – מרץ: כל יום 10:00 – 18:00, אפריל – ספטמבר: כל יום 11:00 – 21:00
כרטיסים ומחירים
מחיר לכרטיס רגיל: 6 יורו. כניסה לתערוכות מתחלפות בלבד: 3 יורו. הכניסה ביום ראשון – בחינם.
 

מוזיאונים במדריד – תיסן בורנמיסה

תיסן-בורנמיסה הוא מוזיאון נהדר המציג אוסף של יצירות אמנות הממחישות את תולדות האמנות המערבית. היצירות המוצגות במוזיאון הן חלק מאוספי האמנות של הברון היינריך תיסן-בורנמיסה, יזם ואספן אומנות ממוצא גרמני-הונגרי וכן של בנו, האנס היינריך. האוסף כולל יצירות של אמנים איטלקיים ופלמים וגם יצירות מודרניות מהמאה ה-20 בסגנונות שונים. במוזיאון יותר מאלף יצירות של אמנים מוכרים כמו שאגאל, טיציאן, ואן גוך, פיקאסו וגוגן והוא מארח תערוכות מתחלפות בהן מוצגות יצירות מכל העולם. מומלץ להיכנס לאתר מוזיאון תיסן-בורנמיסה.
מבנה המוזיאון
על עיצוב הפנים הופקדה, בין היתר, כרמן סרברה – אשתו של הברון תיסן-בורנמיסה שהשפיעה רבות על התפתחות המוזיאון בכלל ועל עיצובו בפרט. המוזיאון מחולק לגלריות המסודרות סביב חצר מרכזית. כל קומה מוקדשת לתקופה אחרת. בקומת הקרקע יצירות מהמאה ה-20, בקומה הראשונה יצירות מהמאה ה-17 של אמנים הולנדים ועד יצירות מזרם האקספרסיוניזם הגרמני, ואילו בקומה האחרונה מוצגות יצירות מוקדמות של אמנים איטלקיים בעיקר, עד המאה ה-17.
שעות פתיחה
שלישי – ראשון: 10:00 – 19:00
כרטיסים ומחירים
מחיר לכרטיס רגיל: 9 יורו. מחיר לכרטיס בהנחה (מעל גיל 65 או לסטונדטים): 6 יורו. הכניסה בחינם לילדים מתחת לגיל 12 בליווי מבוגר. אפשר לקנות כרטיסי כניסה לתערוכות מסוימות, לכל תערוכה עלות משלה הנעה בין כ-5 ל-9 יורו לכרטיס.
 
 

ראו גם