תחבורה במדריד

מדריד היא עיר שנוח לטייל בה, אמצעי תחבורה במדריד רבים וכוללים רשת מטרו (רכבת תחתית) מעולה, אוטובוסים ומוניות. בהרבה מקרים אפשר גם ללכת ברגל ממקום למקום, בעיקר באזור העיר העתיקה ואזור המוזיאונים. 

כרטיס לכל התחבורה הציבורית כולל הנחות למוזיאונים ואתרים – Madrid Card

מדריד מציעה לתיירים מגוון כרטיסי הנחות משתלמים, שכוללים הנחות לתחבורה ציבורית, מוזיאונים ואתרים, ונסיעה באוטובוס התיירים של העיר. סוג הכרטיס ומחירו תלוי בשילוב בו תבחרו ובמשך הזמן שאתם מתכוונים להשתמש בו. השיטה הטובה ביותר היא לשלב כמה סוגי כרטיסים – למשל, שילוב בין כרטיס Madrid Card המקנה כניסה חינם והנחות באתרים ביחד עם כרטיס Madrid Tourist Ticket המקנה נסיעה חופשית בכל אמצעי התחבורה הציבורית לתקופה של יום אחד עד שבוע. ניתן לרכוש את הכרטיס באינטרנט באתר Madrid Card.

מנמל התעופה למדריד ובחזרה

נמל התעופה הבינלאומי במדריד נקרא בראחס (Barajas) והוא נמצא במרחק של כ-12 ק"מ בלבד מהעיר. נמל התעופה עצמו גדול למדי, ועל מנת להגיע לטרמינל ולצאת ממנו יש לנסוע ברכבת תחתית בתוך נמל התעופה בעצמו. בדרך כלל ההתמצאות איננה מסובכת, אך יש להביא בחשבון שצריך ללכת לא מעט בתוך נמל התעופה. כדי לצאת מנמל התעופה אל העיר ולחזור אליו, אפשר להשתמש בכל אחד מאמצעי התחבורה הבאים:
 

במונית

ביציאות מנמל התעופה ישנן מוניות מורשות הממתינות לנוסעים בתור מסודר. מומלץ לא לקחת מונית שאינה מוסדרת כדי להימנע מתשלום מופרז. המחירים במוניות המורשות קבועים והם משתנים לפי ימות השבוע ושעות היום. התעריף הגבוה ביותר הוא בשעות בלילה (21:00 – 6:00) בסופי שבוע ובחגים. התעריף הנמוך ביותר הוא בימי חול בשעות היום (6:00 – 21:00). נסיעה במונית היא הדרך הנוחה ביותר להגיע למדריד מנמל התעופה, אך גם היקרה ביותר. עלות נסיעה מנמל התעופה למרכז העיר עשוייה לעלות כ-25-30 יורו.

באוטובוס

קו האוטובוס העיקרי מנמל התעופה אל העיר הוא Line Express. הוא מגיע לטרמינל T4 שאליו מגיעות טיסות אל-על ואיבריה, וממשיך לתחנות אטוצ'ה (שם יש גם מטרו וגם רכבות בינעירוניות), סיבלס ואו'דונל. בדרך לנמל התעופה האוטובוס עובר באותו מסלול. ישנם עוד שני קווים עירוניים המגיעים אל נמל התעופה וממנו אל העיר – קו 200 שמגיע לאוונידה דה אמריקה, וקו 827 המגיע אל פרברי מדריד. בנוסף, מנמל התעופה יוצאים אוטובוסים לערים שונות בספרד, כולל ברצלונה, לאון, סנטיאגו דה קומפוסטלה, גרנדה ועוד. לפרטים נוספים על האוטובוסים מומלץ להיכנס לאתר נמל התעופה.

במטרו

הדרך הפשוטה והיעילה ביותר לצאת מנמל התעופה לעיר ולחזור אליו היא במטרו. קו 8 נוסע מנמל התעופה לתחנת נואבוס מיניסטריוס (Nuevos Ministerios). מקו 8 אפשר לעבור לקווים נוספים ברשת המטרו, כשעלות הנסיעה מנמל התעופה לעיר או להפך גבוהה במעט מעלות נסיעה רגילה במטרו, אך כל עוד לא יוצאים מהמטרו – המעבר בין הקווים נעשה בחינם. הנסיעה במטרו בטוחה ונוחה באופן כללי, אך יש להיזהר מכייסים ולא להשאיר ארנק וחפצים חשובים בכיסים חיצוניים בולטים.

ברכב שכור

מאוד נוח להסתובב במדריד בתחבורה ציבורית ולהימנע מבעיות חניה ותנועה. אם בכל זאת בחרתם לשכור רכב, פשוט להגיע מנמל התעופה לעיר. נמל התעופה מקושר לכבישי הטבעת המקיפים את העיר ומאפשרים כניסה נוחה. להוראות מדויקות, הכנסו לאתר נמל התעופה.

תחבורה בתוך מדריד

התחבורה בתוך מדריד נוחה מאוד, אפשר לשלב בין מטרו, אוטובוסים, מוניות וכמובן – הליכה ברגל. כל אלו יכולים להחליף בקלות רכב צמוד ואף להקל על ההתניידות בעיר. 

מטרו במדריד

מכל רשת אמצעי תחבורה במדריד, המטרו הוא הנוח והיעיל ביותר. התדירות גבוהה, המפה ברורה ומובנת והמטרו מגיע כמעט לכל מקום בעיר. אם אתם מתכננים ביקור של כמה ימים בעיר, מומלץ לרכוש כרטיס לכמה נסיעות המקנה הנחה, או כרטיס משולב לכל התחבורה הציבורית בעיר. אפשר לרכוש, למשל, כרטיס לעשר נסיעות ולהעביר אותו בין כמה אנשים, זה יעיל וחסכוני.

קווי המטרו

רשת המטרו של מדריד היא מהגדולות באירופה. במטרו 12 קווים מרכזיים, כל אחד מסומן בצבע אחר ליתר נוחות.
במפת המטרו מצוינות תחנות בהן אפשר להחליף קווים, וכן תחנות המקושרות לתחנות רכבת בינעירוניות ואוטובוסים.
קו 1 – (תכלת) נוסע מתחנת Pinar de Chamartín לתחנת Valdecarros. הקו עובר בתחנות חשובות כמו גראן ויה, סול ואטוצ'ה, וסביר להניח שתשמשו בו די הרבה.
קו 2 – (אדום) נוסע מתחנת Las Rosas לתחנת Cuatro Caminos. עובר בתחנות חשובות כמו רטירו, בנקו דה אספניה וסול.
קו 3 – (צהוב) נוסע מתחנת Villaverde Alto לתחנת Moncloa. עובר גם בתחנת סול המרכזית.
קו 4 – (חום) נוסע מתחנת Argüelles לתחנת Pinar de Chamartín. עובר גם בתחנת אוונידה דה אמריקה שם יש מעבר לקווים אחרים.
קו 5 – (ירוק בהיר) נוסע מתחנת Alameda de Osuna לתחנת Casa de Campo. עובר גם בתחנת גראן ויה.
קו 6 – (אפור, Circular) נוסע מתחנת Laguna לתחנת Lucero. מגיע לתחנת מנדס אלווארו ממנה יוצאים אוטובוסים בינעירוניים, בעיקר לדרום ספרד.
קו 7 – (כתום) נוסע מתחנת Estadio Olímpico לתחנת Pitis.
קו 8 – (ורוד) נוסע מתחנת Nuevos Ministerios לתחנת Aeropuerto T4. זהו הקו המגיע לנמל התעופה.
קו 9 – (סגול) נוסע מתחנת Mirasierra לתחנת Puerta de Arganda.
קו 10 – (כחול) נוסע מתחנת Hospital Infanta Sofía לתחנת Puerta del Sur. יש להחליף רכבת באמצע. קו זה עובר בכמה תחנות חשובות בהן אפשר לעבור לאוטובוסים בינעירוניים.
קו 11 – (ירוק כהה) נוסע מתחנת Plaza Elíptica לתחנת La Peseta.
קו 12 – (צהוב חרדל, MetroSur) נוסע מתחנת Puerta del Sur לתחנת San Nicasio.

שעות פעילות: רוב הקווים פועלים משעה 06:05 בבוקר ועד 02:00 בלילה. תדירות הרכבות משתנה בהתאם לשעות היום, כאשר מ-12:00 בלילה ועד 02:00 התדירות נמוכה ביותר. מומלץ לבדוק באתר המטרו.

אוטובוס במדריד

במדריד מערכת אוטובוסים מסועפת ביותר, מה שמקשה לעתים על השימוש בה, אבל יש מקומות מסויימים שכדאי להגיע אליהם באוטובוס ולאו דווקא במטרו. למי שמגיע לעיר לזמן קצר, מומלץ לשקול את אופציית אוטובוס התיירים – זו אפשרות טובה לראות את העיר וגם לבקר באתרים שונים בקלות ובמהירות. 

אוטובוס תיירים במדריד 

במדריד יש שני מסלולים של אוטובוס לתיירים – קו מס. 1 שעובר במדריד ההיסטורית, וקו מס. 2 שעובר במדריד המודרנית. שני האוטובוסים עוברים באתרים מרכזיים כמו מוזיאון הפראדו, פוארטה דל סול, פלאסה דה סיבלס, במוזיאון הארכיאולוגי ועוד. קו מס. 1 עובר בכל המוזיאונים הידועים – פראדו, ריינה סופיה ות'יסן-בורנמיסה. האוטובוס עובר גם בארמון המלוכה, בטמפלו דה דבוד, בגראן ויה ועוד. קו מס. 2 עובר באתרים כמו איצטדיון סנטיאגו ברנבאו, מוזיאון הטבע ועוד.
סוגי כרטיסים ומחירים: אפשר לקנות כרטיס ליום או ליומיים. העלות לכרטיס בודד למבוגר (16-65) כ-20 יורו ליום אחד וכ-24 יורו ליומיים. לילדים (7-15) ולמבוגרים (מעל 65), העלות לכרטיס בודד היא כ-9 יורו ליום אחד ו-12 יורו ליומיים. לילדים מתחת לגיל 7 – הנסיעה בחינם.
שעות פעילות: מרץ-אוקטובר: 9:00 – 22:00, נובמבר-פברואר: 10:00 – 18:00

רשת האוטובוסים הציבוריים במדריד

רשת האוטובוסים העיקרית במדריד מופעלת על ידי: EMT –  Empresa Municipal de Transporte. החברה מפעילה מעל מאה אוטובוסים (צבעם אדום) הנוסעים בכל רחבי העיר. בשעות הלילה, פועלים בעיר גם קווי לילה – Owels, מ-00:00 בלילה ועד כ-5:00 בבוקר. הקווים היעילים לרוב התיירים הם למשל קו Circular הנוסע באזורים מרכזיים וכן קו 27. 

סוגי כרטיסים ומחירים: כרטיס נסיעה רגיל אפשר לקנות אצל הנהג ומחירו 1.5 יורו. אם אתם מתכוונים לנסוע כמה פעמים באוטובוס ובמטרו, כדאי לשקול כרטיסים משולבים, כמו כרטיס MetroBus. מחירו משתנה לפי האזורים שתבחרו, החל מכ-12 יורו לכרטיס של עשר נסיעות. ישנו כרטיס לתיירים המקנה נסיעות חופשיות בכל אמצעי התחבורה הציבוריים לפי ימים, החל מכ-8 יורו ליום אחד ועד 33.40 לשבעה ימים באזור מסויים.
שעות פעילות: רוב הקווים פועלים בשעות 6:00 עד 23:45 בלילה. כאמור, קיימים קווי לילה (בתדירות פחותה) שפועלים אחרי שעות השירות של האוטובוסים הרגילים, במספר מצומצם של מסלולים.

מוניות במדריד

רוב המוניות במדריד הן לבנות עם פס אלכסוני בצבע אדום. כשהן פנויות השלט שעל הגג מאיר בירוק, או שיש שלט על החלון עליו כתוב: Libre (פנוי). המונה מתחיל ב-2.20 יורו לרוב והתריף משתנה לפי יום (6:00 – 21:00) ולילה (21:00 – 6:00) וכן לפי תוספות שונות, למשל על נסיעה לנמל התעופה, מזוודות, ועוד. 

ראו גם