סגוביה

במרחק של שעה נסיעה צפונה ממדריד נמצאת העיר סגוביה – שילוב מנצח של אתרים היסטוריים מרתקים, מסעדות וברים ואווירה נעימה של עיירה קטנה. בחודשי הקיץ סגוביה יכולה להוות מפלט נעים ממדריד – היא יושבת על גבעה בין ערוצי הנחלים ארסמה וקלמורס וזוכה למזג אוויר נעים יותר מהחום הכבד השורר בעיר הבירה. בחודשי החורף הטמפרטורות צונחות ולפעמים יורד גם שלג, אך האווירה המיוחדת של סגוביה מזמינה בכל חודשי השנה. שיטוט ברחובות העיר ללא מפה או הכוונה יביא אתכם בוודאי לאתרים המפורסמים – האקוודוקט, הקתדרלה והאלקסר. רחובות סגוביה נעימים ויפים, רבים מהם מרוצפים אבן, וקירות הבתים מטויחים בסגנון הייחודי לעיר, אל תשכחו להסתכל למעלה. 

היסטוריה של סגוביה

ככל הנראה, המתיישבים הראשונים באזור סגוביה היו הקלטים-איברים, ולאחריהם הגיעו הרומאים והוויזיגותים. בתקופת הכיבוש המוסלמי של ספרד הייתה נתונה גם סגוביה בשלטון מוסלמי ולאחר מכן נכבשה ע"י הנוצרים והפכה למושבם של מלכי ממלכת  קסטיליה. עד גירוש יהודי ספרד ב-1492 היתה סגוביה מרכז יהודי חשוב ובשנים האחרונות החודריה – הרובע היהודי – זוכה לפיתוח ומהווה יעד תיירותי חשוב בעיר. 
 

אתרים בסגוביה

האקוודוקט (אמת מים) בסגוביה

ללא ספק, האתר המרשים ביותר בסגוביה הוא האקוודוקט הרומי. האקוודוקט (אמת מים) הוא מהשרידים השמורים והיפים ביותר שנשמרו בספרד מהתקופה הרומאית. האקוודוקט מופיע בסמלה של העיר, ובצדק. האקוודוקט הוביל מים לעיר סגוביה ממרחק של כ-17 ק"מ על גבי מבנה מעורר השתאות של קשתות כפולות שגובהו מגיע לכ-28 מטרים בנקודה הגבוהה ביותר. האקוודוקט עבר מספר שיפוצים במהלך השנים ונשתמר בצורה יפהפייה. בשנת 1985 הוכרז האקוודוקט של סגוביה כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו.

האלקסר בסגוביה

האלקסר של סגוביה, גם הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו ב-1985, הוא מבצר הנישא בקצה העיר מעל הנהרות ארסמה וקלמורס וגם הוא מהווה את אחד מסמליה הבולטים של סגוביה. מקורו של מבנה האלקסר אינו ודאי – ידוע כי המבנה הנוכחי עומד על שרידיה של מצודה מימי המוסלמים, אך ייתכן כי לאתר יש שורשים קדומים יותר בתקופה הרומאית. במהלך ימי הביניים היה האלקסר מושבם המועדף של מלכי קסטיליה והוא הורחב ושופץ רבות במהלך שנים אלו. כאשר בית המלוכה העתיק את מושבו למדריד, הפך האלקסר מארמון לבית סוהר ולאחר מכן לבית ספר לארטילריה. מהמחצית השנייה של המאה ה-20 הפך המבנה למוזיאון. 

הקתדרלה בסגוביה

סגוביה מתהדרת באתר מורשת עולמית נוסף – הקתדרלה היפה שנבנתה במהלך כ-50 שנה במאה ה-16, כולל צריח וכיפה שנוספו למבנה במאה ה-17. קתדרלה זו נבנתה על הריסות של קתדרלה קדומה יותר, והיא בנויה בסגנון גותי קלאסי, מהמבנים האחרונים באירופה שנבנו בסגנון זה בעת המעבר לסגנון הרנסנס. הקתדרלה נמצאת במיקום מרכזי בעיר ואי אפשר לפספס אותה.

הרובע היהודי בסגוביה

החודריה – הרובע היהודי של סגוביה – הוא רשת רחובות שהמרכזי שבהם נקרא קאיה דה לה חודריה וייאחה (Calle de la Juderia Vieja). רחובות החודריה מסומנים בסמל מיוחד, כך שניתן לעקוב אחריו ולתור את הרובע בקלות. ברובע נמצאים כמה אתרים ששווה לראות. הקורפוס כריסטי היא כנסייה שהייתה בעבר בית כנסת ועדיין ניתן לראות במבנה מאפיינים מעברו היהודי. המרכז הדידקטי ע"ש אברהם סניור הוא מקום קטן ובו מידע על הקהילה היהודית שהייתה בסגוביה עד גירוש יהודי ספרד. המקום נקרא גם ארמון אברהם סניור או בית אברהם סניור. אברהם סניור היה גובה מסים בשירות המלך וראש יהודי קסטיליה אשר בחר להתנצר כאשר היהודים נאלצו לבחור בין התנצרות לבין גירוש.

מלונות בסגוביה

סגוביה היא יעד מצוין לטיול יום ממדריד, היא קומפקטית וקרובה ואפשר להגיע אליה בנוחות ובמהירות בתחבורה ציבורית או ברכב שכור. אך כדי לספוג את האווירה המיוחדת בכל שעות היממה, גם מוקדם בבוקר כשבתי הקפה עוד לא נפתחים והרחובות ריקים, מומלץ להישאר בסגוביה לילה אחד. להלן חמשת המלונות המומלצים ביותר בסגוביה:
http://www.hoteldonfelipe.es/en/
http://en.hotelinfantaisabel.com/
http://www.hotelcondesdecastilla.com/
http://www.hosteriaayalaberganza.com/en/
http://www.candidohotel.es/Default.asp?l=eng
 

מפת סגוביה