סלמנקה

העיר השנייה בגדלה באוטונומיה של קסטיליה ולאון, סלמנקה היא עיר אוניברסיטאית תוססת, בעלת עבר עשיר והווה מרתק. סלמנקה שוכנת במערב ספרד, לא רחוק מהגבול עם פורטוגל ובמרחק של כ-200 ק"מ ממדריד. האוניברסיטה העתיקה של סלמנקה, מהאוניברסיטאות הראשונות באירופה כולה, היא עדיין מהאוניברסיטאות הגדולות והחשובות בספרד, ומהווה מוקד להמוני צעירים מרחבי העולם הבאים ללמוד את השפה הספרדית במקום. אזור העיר העתיקה של סלמנקה נכלל ברשימת אתרי המורשת של אונסק"ו בזכות מבנים ומונומנטים חשובים שנבנו במגוון סגנונות: רומנסק, גותי, מורי, רנסנס וברוק. סלמנקה היא בהחלט יעד שכדאי לבקר בו כחלק מטיול בספרד, בזכות יופיה, האווירה הנעימה ושלל האתרים שבה. העיר סלמנקה נבחרה לעיר האירופית היפה ביותר בשנת 2002 וגם זכתה בתואר בירת תרבות אירופית. לסלמנקה גם חשיבות דתית-תרבותית, כעיר היושבת על אחת הדרכים המובילות צליינים לסנטיאגו דה קומפוסטלה – הוויה דה לה פלטה. זוהי דרך פחות מוכרת מהקמינו דה סנטיאגו המפורסם, אך היא יפה ומיוחדת לא פחות. 

 

לימודי ספרדית בסלמנקה

סלמנקה היא אחד המרכזים הגדולים בספרד ובעולם ללימוד ספרדית כשפה זרה. אוניברסיטת סלמנקה מציעה מגוון קורסים – החל מקורסי קיץ קצרים שאורכים שבועות ספורים ועד קורסים שנתיים המיועדים לכל רמה. המעוניינים בכך יכולים גם להסדיר את נושא המגורים באמצעות האוניברסיטה, המציעה אופציות שונות כמו לינה אצל משפחה, לינה במעונות הסטודנטים (בחודשי הקיץ) או בהוסטלים שונים. זוהי דרך מצוינת ללמוד את השפה הספרדית וגם להכיר לעומק את אחת הערים היפות ביותר בספרד. אפשרות נוספת ללימוד ספרדית בסלמנקה היא באחד מהמכונים הרבים שבעיר, לדוגמה בית הספר הידוע "דון קיחוטה" (דון קישוט).
 

אתרים מומלצים בסלמנקה

הפלאסה מאיור

זוהי הכיכר המרכזית של סלמנקה, לבה הפועם של העיר. הכיכר, המזכירה את הפלאסה מאיור של מדריד, מלאה בתי קפה ומסעדות ומדי פעם נערכים בה אירועים שונים כמו שבוע הספר ופסטיבלים אחרים. 

הקתדרלות בסלמנקה

בסלמנקה 2 קתדרלות – הישנה והחדשה. הקתדרלה החדשה היא היפה והמעניינת מבין השתיים. הקתדרלה החדשה נבנתה במהלך המאות ה-16 עד ה-18 בסגנון הגותי והבארוק. 

בית הצדפות – הספרייה

בבניין מרהיב העטור צדפות מאבן, שוכנת ספרייה פתוחה לקהל הרחב. הצדפה היא סמלו של הקדוש סנטיאגו, ואכן סלמנקה ניצבת בוויה דה לה פלטה – אחת מהדרכים בהן צליינים עולים לרגל לעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה.

האוניברסיטה בסלמנקה

האוניברסיטה העתיקה של סלמנקה חולשת על כמה מבנים יפים במרכז העיר, כולל קולג' פונסקה וארמון אנאיה.

מוזיאונים בסלמנקה

סלמנקה מתהדרת בשלל מוזיאונים המציגים אוספים מתחומים שונים. למשל:
  • מוזיאון הארט-דקו וארט-נובו: שוכן במבנה מרהיב ליד הנהר. כניסה בתשלום.
  • מוזיאון סלמנקה: במוזיאון שלושה אגפים: ארכיאולוגיה, אמנות ואתנולוגיה. כניסה בתשלום.
  • מוזיאון הרכב: מוזיאון מדליק ומהנה לחובבי מכוניות עתיקות ולא רק. פתוח בימים שלישי – ראשון (סגור בשני). כניסה בתשלום.