עבודה בספרד

עבודה בספרד יכולה להיות דרך טובה לחוות לעומק את המדינה, אורח החיים בה והתרבות, ולהכיר אנשים מספרד ומרחבי העולם. אולם מציאת עבודה בספרד היא לא עניין פשוט בתקופה זו כשאחוז האבטלה בכלל ואבטלת צעירים בפרט מרקיע שחקים. למרות זאת, ישנן כמה אפשרויות לעבודה בספרד: 
  • מכירות בקניונים – זאת אופציה שהרבה צעירים ישראלים בוחרים בה אחרי השירות הצבאי. חשוב לציין שהרבה פעמים מדובר בעבודה שאינה מוסדרת ואינה חוקית, אלא אם העובד בעל אזרחות מדינה אירופית החברה בשנגן, או שהוציא אשרת עבודה מסודרת.
  • אופר – משפחות ישראליות המחפשות מטפלים לילדים במשרה מלאה. זה לא מאוד נפוץ בספרד.
  • פתיחת עסק עצמאי – כמדינה השרויה במשבר כלכלי עמוק, ספרד מקדמת יזמים המעוניינים להשקיע בתחומה תחת הנחיות מסוימות.
  • רילוקיישן – חברות ישראליות שיש להן קשרים עסקיים בספרד, עשויות לסייע לעובד להגר לתקופה מסוימת לספרד עם אשרת עבודה מסודרת הנקראת אשרת ניוד.
  • עבודה כשכיר/ה בחברה ספרדית – במקרה כזה, המעסיק הספרדי יזמין את העובדים מישראל על מנת שיוכלו להוציא אשרת עבודה.

עבודה בספרד – לישראלים

ישראלים בעלי אזרחות אירופית (במדינות שנגן) יכולים לעבוד בספרד ללא צורך באשרה כלשהי. לעומת זאת, בעלי אזרחות ישראלית זקוקים ואשרת שהייה ועבודה בספרד על מנת לעבוד בה. האשרה צריכה להיות ספציפית לעבודה, ולא רק לשהות. למשל, אם זוג נוסע לעבוד בספרד ולאחד מבני הזוג אזרחות אירופית, בן הזוג השני יצטרך להוציא אשרת עבודה גם אם קיבל אוטומטית אשרת שהייה.
 

עבודה בספרד – לסטודנטים

על מנת ללמוד במוסד אקדמאי בספרד יש להוציא אשרת סטודנט. אשרת סטודנט היא לא אשרת עבודה והיא מיועדת ללימודים בלבד. סטודנט יכול לבקש אשרת עבודה, אך כל עוד הוא לומד מדובר באשרה מוגבלת לעבודה אשר מוכח כי תעמוד בקנה אחד עם שעות הלימודים שלו ועם ימי ושעות המנוחה המקובלים בחוק.
 

אשרת עבודה בספרד

כדי לקבל אשרת עבודה לספרד יש לבצע את ההליכים מול שגרירות ספרד בישראל. על מבקש האשרה לשהות בישראל לצורך קבלתה. כלומר, גם אם מישהו מצא מקום עבודה בעת שהות בספרד, יהיה עליו לטפל בקבלת האשרה בישראל. לא ניתן להפוך אשרת שהייה לאשרת עבודה, או להאריך שהות באשרת תייר לצורכי עבודה. ישנן שלוש דרכים נפוצות להוצאת אשרת עבודה לספרד:
-בעזרת הזמנה ממעסיק ספרדי
-בעזרת אשרת ניוד למי שעובד בחברה ישראלית בעלת קשרים בספרד
-לבעלי הון המעוניינים לפתוח עסק בספרד, ובלבד שיעמדו בתנאים מסוימים (כמו שכירת עובדים ותשלומים לביטוח לאומי בספרד).