קורדובה

קורדובה היפה יושבת בלב מחוז אנדלוסיה, על גדות הנהר גואדאלקיוויר שבדרום ספרד. לקורדובה עבר עשיר ומפואר, ובתקופת השלטון המוסלמי היתה עיר גדולה ומשגשגת. יש הטוענים כי במאה ה-10 לספירה, היתה קורדובה מהערים הגדולות ביותר בעולם המערבי. קורדובה היתה מרכז חשוב לאסלם עם מאות מסגדים, פעילות כלכלית ורוחנית ענפה. באותם ימים גם הקהילה היהודית בקורדובה פרחה. ואפשר לציין למשל את חסדאי אבן שפרוט כדמות מרכזית בדברי הימים היהודיים של קורדובה. אבן שפרוט הגיע למעמד גבוה ביותר בחצר השלטון המוסלמי בקורדובה והיתה לו השכלה רחבה בשפות, רפואה ועוד. עברה המפואר של קורדובה משתלב היטב בעיר המודרנית, והאווירה המיוחדת בהחלט הופכת את העיר ליעד מומלץ מאוד לביקור.
 

 

אתרים בקורדובה

אחת הפעילויות המומלצות בקורדובה היא סיור ברחובות הרובע היהודי העתיק, המשתרע ממערב לחומות המסגד. הרובע בנוי רחובות קטנים מרוצפים אבן ובו מרבית האתרים המעניינים בקורדובה.
 

המסקיטה של קורדובה

המסקיטה היא קומפלקס מרהיב שנבנה במקור כמסגד הגדול של קורדובה. בנייתו של המסגד החלה בשנים 785-787 ומאז הוא פותח והתרחב במגוון סגנונות בנייה וקישוט. במאה ה-16 נבנתה קתדרלה בלב המסגד כדי להאדיר את הנצרות על פני האסלם, ומאז המסקיטה מסמלת לא רק עושר אדריכלי אלא גם את המאבק בין הנצרות לאסלם בספרד.
אחד האלמנטים המוכרים ביותר במסקיטה הוא אולם העמודים, שבו יותר מ-850 עמודים היוצרים מראה אינסופי. פריט מרשים נוסף שלא נחרב הוא המיחראב – גומחת התפילה – המעוטר ומקושט ובו נשמר בעבר עותק של הקוראן. הקפלה הנוצרית הראשונה שנבנתה באתר, קפייה דה ויאביסיוסה, נבנתה בסגנון המודחאר ולה קשתות יפות. בחלק החיצוני של המסקיטה גן עצי תפוז יפה, כמוסרת האסלאם, שם מתפללים היו רוחצים את רגליהם.
 

בית הכנסת של קורדובה

שרידיו של בית הכנסת מהמאה ה-14 מרשימים פחות מבתי הכנסת שנותרו בטולדו, למשל, אך האווירה במקום והכתובות בעברית הופכות את בית הכנסת לאתר שכדאי לעצור בו. 
 

הגשר הרומי בקורדובה

הגשר הרומי, פואנטה רומאנו, עובר מעל נהר הגוודלקיוויר. הגשר נבנה בכישרון רב עד כדי כך שהיסודות מהתקופה הרומית עדיין תומכים בו בהצלחה. כדאי לעבור בגשר לצידו השני לתצפית יפה על העיר.
 

המוזיאון לארכיאולוגיה בקורדובה

המוזיאון לארכיאולוגיה הוא מפלט נהדר ביום חם. במבנה יפה ומרווח עם פאטיו מקסים, מוצגים ממצאים מהתקופה הערבית והרומית, כולל פסלים, כלי חרס ופסיפסים. זהו אחד מהמוזיאונים היפים ביותר בספרד כולה. 
 

אלקזאר המלכים הקתולים בקורדובה

האלקזאר דה לוס רייס קתוליקוס שימש הן כמבצר והן כארמון ומשתקפת בו יפה ההתפתחות הארכיטקטונית של קורדובה. ברחבי הארמון חצרות ומזרקות ונעים לשוטט בו בשעות בוקר.
 

פסלים ברחבי קורדובה

קורדובה בורכה בכמה מהפסלים היפים באזור, אותם אפשר לראות בשיטוט ברחובות העיר. 
  • פסל הרמב"ם – הרמב"ם, יליד העיר, זוכה להערכה רבה במקום ולפסל יפה הנמצא בחצר קטנה בין סמטאות הרובע היהודי. הספרדים קוראים לרמב"ם מיימונידס – Maimonides
  • פסל המלכים הקתוליים וקולומבוס – פסל זה נמצא בארמון המלכים הקתוליים, והוא מתאר את המפגש הרשמי בין כריסטופר קולומבוס ובין המלכים הקתוליים – פרננדו השני מלך אראגון ואיזבלה מלכת קסטיליה.