קטלוניה

קטלוניה היא מחוז אוטונומי בפינה הצפון-מזרחית של ספרד הגובלת בצרפת ובמדינה הקטנטנה אנדורה. בירת קטלוניה היא ברצלונה, העיר המפורסמת ביותר במחוז זה. בקטלוניה שוכן גם הקוסטה ברווה – אזור החוף המושך אליו המוני תיירים לעיירות נופש מפותחות וכפרים יפים. חובבי הטבע והטיולים לא יפסחו על הרי הפירנאים המרהיבים ובעיקר מומלץ ביקור בפארק הלאומי  אייגואסטורטס. במחוז קטלוניה דוברים, מלבד ספרדית, גם את השפה המקומית הנקראת קטלאן (קטלנית), אשר מופיעה גם בכל השלטים ברחבי האזור. המחוז שואף לעצמאות מספרד, ורבים רואים עצמם מנותקים מהמדינה המרכזית, ומחשיבים את ברצלונה כעיר מספר 1 בספרד, על פני מדריד הבירה המנהלית.

לקטלוניה עבר יהודי עשיר, ולמתעניינים בהיסטוריה של יהודי ספרד מומלץ לבקר בעיר הנעימה ג'ירונה (או חירונה) – היכן שהרובע היהודי לשעבר (אל קאל) שופץ בחלקו. בקרו במרכז הרמב"ן שם מוצג תיעוד של תולדות יהודי ג'ירונה. קטלוניה היא יעד מצוין לטיולים קצרים וארוכים, בהם אפשר ליהנות מכל העולמות – חיי עיר תוססים, חופים נעימים, טיולים בחיק הטבע וביקור באתרים היסטוריים מרתקים.

מסלולים מומלצים בקטלוניה:

קטלוניה בכל עונות השנה: ברצלונה

לנסיעה של סוף שבוע ואף יותר מכך, אפשר להישאר רק בברצלונה בלי להשתעמם לרגע. בעיר מגוון עצום של אטרקציות, מסעדות, אתרים, חופים, פארקים ועוד. ככל עיר גדולה, ברצלונה היא יעד שמתאים לביקור בכל חודשי השנה, כך שגם אם הגעתם בחורף והחופים לא קורצים לכם, אפשר ליהנות מחופשה מלאה מבלי לצאת מהעיר. למי שרוצה לצאת ליום מברצלונה, כדאי מאוד לבקר במנזר מונטסראט, כשעה נסיעה מהעיר. המנזר יפהפה ושוכן על רקע הנופים המרשימים  של הרי מונטסראט הנישאים סביבו.
 

קטלוניה באביב ובסתיו: ברצלונה וקוסטה ברווה

מסלול זה מומלץ לחודשים שבהם המוני המטיילים כבר עזבו את חופי הקוסטה ברווה, אך מזג האוויר עדיין נעים ומאפשר רחצה בים. מאי-יוני וספטמבר הם חודשים מצוינים לשילוב בין ביקור של יום-יומיים בברצלונה ובקוסטה ברווה. את הטיול כדאי להתחיל ביומיים בברצלונה – לספוג את האווירה ולבקר בכמה מהאתרים שמעניינים אתכם. לאחר מכן, שכרו רכב וסעו צפונה לאורך החופים. לקוסטה ברווה אפשר להקדיש בקלות אפילו שבוע, כאשר אפשר לעבור מעיירה לעיירה ואף להיכנס מידי פעם אל הכפרים הרגועים יותר שבפנים הארץ. בחזרה לברצלונה ועוד יום לשיטוטים וקניות לפני הטיסה בחזרה.
 

קטלוניה בקיץ: ברצלונה, ג'ירונה, פירנאים

בחודשי הקיץ ברצלונה עשויה להיות חמה ועמוסה. עדיין, שווה להקדיש לה קצת זמן לפני שממשיכים הלאה. בדרך לאזור הפירנאים, כדאי לעצור בג'ירונה – עיר נעימה היושבת על שני נהרות ולה היסטוריה יהודית עשירה. הסתובבו בסמטאות הציוריות ולאורך נהר האוניאר כדי לספוג את האווירה. מג'ירונה ניכנס לפנים הארץ וניסע לכיוון צפון-מערב, לבקר בערים המקסימות בסאלו, אולוט וריפול. במידה ויש זמן, מומלץ מאוד להמשיך מכאן לתוככי הפירנאים ולבקר בעיירה לה סאו ד'אורגל וממנה להמשיך לעמקי הפירנאים – ואל דה בוי וואל ד'אראן.
 

קטלוניה למיטיבי לכת: הפירנאים

הפארק הלאומי אייגואסטורטס אי אסטני דה סנט מאוריסי נמצא בלב הרי הפירנאים והוא יעד מצוין לטיולים בחודשי הקיץ והאביב. מאה קמ"ר של אגמים, פסגות רמות, יערות ומרבדי צמחייה מאפשרים למטיילים ליהנות מאינספור שבילים ומסלולים. התשתיות בפארק מאוד מפותחות ונוחות כולל נקודות מידע, אתרי קמפינג ובקתות הרים.
 

 

מפת קטלוניה


 
ראו גם