תחבורה בספרד

התחבורה הציבורית בספרד נוחה ויעילה. החל ברשתות המטרו שבערים הגדולות, דרך הרכבות המהירות – AVE, המגיעות למהירות של 300 קמ"ש ועד טיסות פנים בחברות מקומיות. מחוץ לערים גדולות כמו מדריד וברצלונה נוח להתנייד ברכב ולרוב לנהג יש אפשרות לבחור בין כבישים צדדיים, שעל אף המהירות הנמוכה יותר הנופים יפים יותר והנסיעה בהם בחינם, לבין אוטוסטרדות מהירות בתשלום.

דרכי תחבורה בספרד:

טיסה

רוב הטיסות הישירות מישראל לספרד מגיעות לברצלונה או למדריד. לעתים ישנן טיסות צ'רטר ליעדים אחרים, כמו פלמה דה מיורקה, טנריף, מלגה או ולנסיה בחודשי הקיץ. ישנן חברות רבות המפעילות טיסות לא-ישירות מישראל לספרד. ניתן לטוס עם חברות כמו אל על, איבריה, ספנאייר, ארקיע, ועוד.
 

טיסות פנים

כיום ישנן מספר הולך וגדל של חברות המציעות טיסות פנים בתוך ספרד. מלבד איבריה, ישנן גם אייר אירופה, ספנאייר, וואלינג וקליקאייר – המציעות טיסות במחירים מוזלים, בעיקר בהזמנה זמן רב מראש. בכל הערים הגדולות בספרד ישנו נמל תעופה, ולאור המחירים הגבוהים של הרכבות – לעתים קרובות זוהי הדרך המהירה והזולה לעבור מרחקים ארוכים.
קישור לאתר חברת התעופה VUELING
 

שייט

שייט הוא אופציה נוספת להגיע ליעדים שונים בספרד, בעיקר לאיים הבלאריים, אך גם לאיים הקנריים וכן לצפון אפריקה ולאנגליה. מהנמל השוקק בברצלונה ניתן להגיע במעבורת לאיים הבלאריים בהפלגה שאורכת בין 4 ל-8 שעות. מהנמל של העיר הדרומית קאדיס יוצאות מעבורות לאיים הקנריים וביניהם טנריף וגראן קנאריה. מנמל אלחסיראס ניתן להפליג לצפון אפריקה, לעיר הספרדית סאוטה ואף לטנג'יר.
קישור לאתר חברת השייט TRASMEDITERRANEA

רכבת

חברת הרכבות RENFE יעילה ונוחה, גם אם זו אינה האופציה הזולה ביותר ולעתים מחירי הנסיעה ברכבת זהים למחירי טיסה פנימית. לחברה סוגים שונים של קווים:

-קווים מהירים המקשרים בין ערים מרכזיות בספרד (TALGO, AVE). למשל: מדריד-ברצלונה, מדריד-מלגה, מדריד-סביליה, מלגה-ברצלונה.
-קווים "פרבריים": אלה איטיים יותר ומשמשים לנסיעות למרחקים קצרים-בינוניים.
ישנם גם קווי רכבת אזוריים שאינם קשורים ל-RENFE, בקטלוניה, ואלנסיה ובחבל הבאסקים.
בחודשי הקיץ מומלץ להזמין כרטיסים לרכבות מראש. לעתים קרובות ישנם מבצעים על רכישת כרטיסים באינטרנט, שאינם זמינים בקופות שבתחנות הרכבת.
קישור לאתר חברת הרכבת RENFE
 

אוטובוס

חברת האוטובוסים הגדולה בספרד נקראת ALSA, והיא מספקת קווים בין רוב הערים הגדולות והבינוניות במדינה. ברוב המחוזות ישנן חברות מקומיות המספקות קווים לערים ועיירות קטנות יותר. באתר ALSA ניתן להזמין כרטיסי נסיעה מראש, אך דבר זה לא אפשרי בכל החברות המקומיות ולכן קשה לעתים להסתמך על האוטובוסים. אם האוטובוס מלא – הנהג לא ייתן לנוסעים נוספים לעלות.
קישור לאתר חברת האוטובוסים ALSA
 

רכב

השכרת רכב בספרד היא אופציה נוחה ופעמים רבות גם משתלמת, בעיקר אם מזמינים את הרכב מהארץ כחלק מחבילה. הכבישים המהירים נקראים אאוטופיסטס (Autopistas), רובם הם גם כבישי אגרה (Peajes). כבישים מהירים שאינם כבישי אגרה נקראים אאוטוויאס (Autovias). קארטרה נאסיונל (Carretera Nacional) היא רשת כבישים בינעירוניים ומסומנת לרוב באות N. למי שיש זמן, עדיף לנסוע בכבישים צדדיים ללא אגרה, וליהנות גם מנופים יפים יותר. נסיעה בתוך ערים גדולות עשויה להיות איטית והחנייה היא בעיה באזורים מרכזיים, בעיקר בברצלונה ובמדריד.
 
ראו גם